Лайфхаки з туризму, які допоможуть цієї зими

Походи – це про виживання в диких умовах на мінімалках, проте з комфортом. Нинішньої зими, з загрозами відключення електрики, опалення та газу туристичний досвід може стати корисними в побуті. Утеплитися, приготувати їжу, забезпечити освітлення та комфортний сон.

Поради зібрані саме з досвіду туризму та походів, тому тут не буде шокуючих секретів, як закип’ятити 5 літрів води на чотирьох чайних свічках чи рекомендацій придбати потужну зарядну станцію для живлення побутових приладів. Основний фокус на мінімальний набір різних корисних речей, які зазвичай беруть в походи, де компактність, вага та практичність відіграють головну роль. Звісно, список можна безкінечно доповнювати побутовими лайфхаками та дарами сучасних технологій. Обмеженням може стати лише твій бюджет.

Навіть якщо все це спорядження не знадобиться цієї зими, його можна буде використати в поході в Крим наступного сезону.

Одяг

поради для зими без електроенергії як готувати

Флісова кофта чи світшот дуже добре гріє та відводить зайву вологу. Тепло, зручно, швидко висихає прямо на тілі. Дуже практична річ як в побуті, так і в екстримальних та польових умовах. Фліска гарно працює в комбінації з іншими шарами одягу та приємна до тіла, а піжама з легкого флісу ще й зігріє вночі. Є українські виробники професійних трекінгових флісок, наприклад Turbat, але для побуту можна обрати простіші й дешевші варіанти зі щільного флісу. Такі можна знайти в локальних виробників, що відшивають тактичний або на секонд хенді за помірну ціну.

Найкращим доповненням до фліски буде термобілизна. Обираючи терму для дому або міста варто обирати з вмістом вовни, існує також термобілизна з синтетики – така підходить лише для активного спорту чи дозвілля, категорично не підійде для утеплення в домашніх умовах. Найтеплішою буде білизна з шерсті мериноса, але і найдорожчою. Бюджетний варіант – терма на мікрофлісі.

Приготування їжі

приготування їжі без електроенергії

Туристичний газовий пальник стане хорошою альтернативою електричні чи газовій плиті. На ньому можна повноцінно приготувати їжу на цілу родину.  Бюджетні варіанти пальника коштують від 300 грн, газовий балон до нього – від 200 грн. Балону об’ємом 230 мл вистачить на тиждень користування на 1-2  людей. Краще брати різьбовий – такий буде надійніше й до того ж його можна перезаправляти в спеціальних пунктах. Альтернатива – картриджеві балони, вони коштують від 80 грн, але на заправку краще не розраховувати. Хороший варіант – компактні побутові балони від 2 л до 10 л об’єму, які часто вже йдуть з пальником. Вартість таких балонів починається від 2500 грн, але й вистачить його надовше. 

Якщо ти все ж обираєш мінімалістичний туристичний пальник і малий балон – варто опанувати майстерність приготування їжі на ньому. По-перше, краще готувати в  спеціальному посуді маленького об’єму та з тонкими стінками, щоб економно використовувати газ. Варити 5 л борщу в казані на такому пальнику буде не самим економним варіантом.

По-друге, щоб зменшити витрати палива, варто оптимізувати меню й готувати швидкі каші типу кус-куса, гречаних та вівсяних пластівців, макаронів. Гречку взагалі не обов’язково варити: її можна з вечора залити водою й на ранок лише розігріти. Оптимізувати приготування їжі допоможуть заготовки для супів та борщу, сублімована їжа, є українські виробники:  Їдло, Харчі, Їжачок, Верес “Обід як вдома”, JAMES COOK, їжа в похід. Окремий плюс сублімованої їжі – можна їсти прямо з упаковки. Також в кожному супермаркеті продаються простіші страви в стаканчиках та супи, які треба лише залити кип’ятком. 

В магазинах також можна зустріти готові страви в бляшанках. Такі легко розігріти на вогні (свічці, пальнику, сухому спирті) прямо у бляшанці, яку перед цим треба відкрити.

Ще один навик з походів для приготування їжі – планування меню на кілька днів чи тиждень. Не зайвим буде зробити продуманий запас їжі, що не псується, на тиждень. Окрім круп та консервів можна також підготувати продукти, які не псуються: шоколад, мед, сало, горішки.

Гігієна

В умовах відсутності гарячої води швидко помитися з мінімальним використанням води можна мочалкою-рукавицею. Перевірено в походах – достатньо 1 л води на людину.

З миттям й висушуванням волосся може бути складніше, але і тут є лайфхак – сухий шампунь. Колись, коли я збиралася в трекінг в Непал, довелося купувати такий за якісь шалені гроші, зараз сухі шампуні можна придбати ледь не в кожному магазині.

Сон

поради лайфхаки без опалення зима

Хороший спальник – запорука комфортного сну в поході. Але якщо в тебе такого немає в арсеналі, не обов’язково його купувати для зимівлі у місті. Додати до +10 градусів тепла твоєму ліжку може окремий вкладиш для спальника зі спеціальної тканини чи мікрофлісу. Такий девайс також незамінний в подорожах – виконує функцію індивідуальної постільної білизни.

Якщо немає вкладиша, в походах виручає розігріте каміння, яке можна взяти з собою в намет. В умовах міського життя можна замінити пляшкою чи грілкою з гарячою водою. Такий нехитрий обігрівач, відомий багатьом європейцям ще з 17 ст, буде віддавати тепло впродовж кількох годин, а якщо обмотати його рушником – вистачить на всю ніч.

Якщо в поході вночі холодно – сплю в термобілизні з вовною, але у квартирі для зручності краще спати в піжамі.

Ще один цікавий туристичний лайфхак для екстримальних холодів – розставити намет посеред квартири та спати в ньому. Так буде значно тепліше, бо площа намету швидше обігріється від дихання. 

Освітлення

альтернативне освітлення якщо немає електроенергії

Є кілька способів облаштувати освітлення за умови наявності повербанку. Перший варіант – LED-світильники, що працюють від USB. Такі зовсім маленькі та компакті, є для читання – дають нормально світла й можуть працювати безперервно по кілька діб від невеликого повербанку. Другий – LED-гірлянда від батарейок чи USB, таке освітлення ще й додасть атмосферності й трохи згладить сумну ситуацію відключення електроенергії.

Налобний ліхтарик буде зручніше ручного, такі теж є на акумуляторах з зарядкою від USB. Зараз на ринку багато кемпінгових ліхтарів, що здатні яскраво освітити чималу площу й працюють від акумуляторів та можуть заряджати інші девайси. Більш автономна альтернатива – ліхтарик, що працює від ручної динамо-машини.

Зв’язок, зарядка телефонів та економія ресурсів

альтернативні джерела електроенергії

В нас час без інтернету та новин нікуди, але в умовах обмежених енергоресурсів варто відмовитися від цілодобового скролінгу новин, якщо це не екстренні випадки. Мобільний інтернет, Wi-Fi та Bluetooth будуть дуже розряджати твій телефон, адже девайс за замовчуванням постійно у фоновому режимі шукає інші пристрої, краще вимкнути ці функції, залишивши лише мобільний зв’язок. Якщо немає потреби й в такому – перевести телефон в авіарежим та знизити яскравість екрана до мінімуму, так смартфони можуть протриматися на одному заряді кілька днів, в деяких випадках й тиждень. Батарейка смартфонів швидше сідає в умовах низьких температур, тож щоб вона протрималася якомога довше – тримай телефон у теплі.

Гарно мати кілька хороших павербанків, але враховувати, що в реальності їх ємність буде на відсотків 30% від заявленої: все тому, що показних розрахований на вихід 3V, а більшість смартфонів споживає 5V на зарядку. Температура, довжина шнура, експлуатація можуть впливати на реальну ємність зарядного пристрою. Варто розрахувати потрібний тобі об’єм для підзарядки телефона (я б рекомендувала орієнтуватися мінімум на 2 повноцінні зарядки для мобільного) та інше використання, наприклад для освітлення.