Кінбурнська коса – неймовірне місце для відпочинку біля моря поближче до природи, адже частина півострова – це біосферний заповідник. Ми зібрали усю корисну інформацію по відпочинку на Кінбурнській косі: трансфер, житло, цікаві місця, особливості та поради.

Кінбурнський півострів знаходиться в південно-західній частині України, неподалік Очакова. Тут розташовано кілька сіл – Геройське, Василівка, Покровка та Покровське, де постійно проживає близько 800 людей. Але основна частина коси – це безлюдні простори та первозданна природа: реліктові ліси, солончаки, червонокнижні тварини та рослини й, звісно ж, море.
На відміну від Джарилгача, на Кінбурнській косі є вибір варіантів відпочинку: в наметі, в готелі або в напівспартанських будиночках. Але ми все ж за намет – це найкращий спосіб побути поближче до неймовірної природи коси. Редакція Ветер дует на власному досвіді спробувала відпочинок на косі, тож розповідаємо як доїхати до Кінбурнської коси, де поселитися та чим зайнятися.
Що подивитися на Кінбурнській косі
Окрім неймовірної флори та фауни, чи не однією з головних туристичних атракцій Кінбурна є соляні промисли, де видобувають сіль відкритим способом. Сіль тут видобували ще чумаки. Каскад озер з рожевою водою виглядає незвичайно красиво та інстаграмно. Вони знаходяться за кілька кілометрів від села Геройське. Добиратися краще транспортом: замовити трансфер або приєднатися до організованої екскурсії до рожевих озер Кінбурнської коси.

На Кінбурнській косі чимало водойм (близько 150) з грязями, можливо, лікувальними. В будь-якому випадку хоч раз в житті обмазатися грязюкою – це ще та розвага.
Ще одна цікава місцина на Кінбурнській кості — Волижн ліс та Ковалівська сага. Це залишки реліктового лісу “Гілеї”, яку згадував Геродот. Недалеко від узбережжя, поруч з одним таким реліктовим осередком, є оглядова дерев’яна вишка (пожежна). З неї видно навіть вітряки біля Очакова.
Неподалік села Покровського збереглися залишки турецької фортеці, яка була зруйнована під час російсько-турецької війни. Ще одна споруда на згадку про ті часи – церква Святої Покрови в самому селі. Ще одну старовинну церкву на Кінбурнській косі можна побачити поблизу села Геройського.
На самому шпилі краси можна спостерігати унікальне явище – як сходяться прісні води Дніпро-Бузького лиману та солені Чорного моря. До речі, Кінбурнська коса омивається одразу трьома водоймами: Чорним морем, прісним Дніпро-Бузьким лиманом та соленими водами Ягорлицької затоки. Одразу застережемо відчайдух – перепливати цей залив дуже небезпечно. Неподалік можна знайти рештки залізобетонної баржі часів другої світової війни – непогана локація для постапокаліптичної фотосесії.
На острові можна замовити екскурсії або човен та відвідати колишнє древньогрецьке поселення Борисфен – острів Березань.

Читайте також: Гід по відпочинку на острові Джарилгач
Чим ще можна зайнятися на Кінбурнській косі?
Фотосафарі на диких птахів – їх тут проживає близько 240 видів, з них 60 видів занесено до червоної книги. Окрім орлана білохвостого, лебедя та сірого журавля тут проживає й рожевий пелікан. Найбільше різноманіття птахів можна зустріти біля Ягорлицької затоки та на острові Круглому.
Половити криль, рапанів або мідії. Щоб наловити трішки мілких чорноморських креветок під пиво, вам знадобиться шмат марлі, тканини або футболка. Планктону тут дуже багато. Особливо видовищно він виглядає вночі, коли від руху води спалахують десятки маленьких вогників. Для вилову рапанів або мідій знадобиться спеціальне пірнальне спорядження.

З інших розваг – тут можна знайти кілька пляжних барів, але на коктейлі типу Old Fashion не розраховувати. Вибір скромний.
Місцеві пропонують різноманітні екскурсії по Кінбурнській косі під час яких можна відвідати більшість вищеописаних точок.
Спостерігати за зграями чорноморських дельфінів афалін. Полюючи на рибу вони підпливають дужеблизько до берега.
Помедитувати на заході сонця на узбережжі моря.

Як доїхати до Кінбурнської коси
Якщо ви не живите в Миколаєві, то питання як доїхати до Кінбурнської коси дуже болюче. З логістикою тут складно. Отже, спершу вам потрібно дістатися до Миколаєва – потягом, автобусом або попуткою.

Зауважте, що в високий сезон квитки на потят розлітаються дуже швидко, тож краще купувати заздалегідь. Якщо ви подорожуєте на автомобілі – їхати потрібно до Очакова.
Катери з Очакова на Кінбурнську косу:
З Очакова на Кінбурнську косу на катері Нібулон: катер відправляється раз на день з причалу на міському пляжі. Прибуває Нібулон на причал майже на самому краю коси. Уточнити актуальний розклад можна на сайті або за номером телефону 050-394-74-83 (з 08:00 до 20:00).
До речі, Нібулон ходить також з Миколаєва (пристань Каботажний мол), але тільки раз на день.
З Очакова, Пристані 333 на човні “Гермес” до пристані “Хутір”
Приблизний розклад катера на Кінбурнську косу:
Очаків – Кінбурнська коса: 8:00, 12:00, 16:00.
Кінбурнська Коса – Очаків: 9:00, 13:00, 17:00.
Розклад умовний, може змінюватися. Уточнити інформацію можна за номером 067-795-24-07, Леонід
З Очакова, Пристані 340 на човні “Горич” до пристані “Хутір”
Рейси нерегулярні, розклад можна дізнатися в перевізника: Сергій 067-710-76-15.
Зауважте, що в низький сезон катери ходять нерегулярно.
Всі катери з Очакова на косу пропливають повз штучний острів Майський. У нього окрема давня історія, а зараз там тренуються «морські котики».
Трансфер по Кінбурну:
З причалу до потрібної точки коси можна дістатися на автобусі (гібрид вантажної машини та автобуса) або замивши трансфер на джипі (приблизно 600-700 грн в один бік, ціни 2018 року). Автобуси підлаштовуються під розклад катерів, тож інформацію про час відправлення можна дізнатися на місці. Контакти трансферу у зворотний шлях можна взяти в адміністраторів кемпінгу або готелю, де ви зупинилися. Чимало місцевих підробляє в такий спосіб.
Ще один варіант доїхати до Кінбурнської коси – по материку. Іноді погодні умови не дозволяють дістатися катером, тож можна дістатися автобусом Миколаїв-Покровка. Щоправда, в дорозі доведеться витратити 5-6 годин та й ще під спекотним сонцем. Але деколи немає іншого варіанту дістатися Кінбурна.
Автомобілем до Кінбурнської коси можна дістатися через Миколаїв – с. Покровка (хутір Ковалівка). Проміжні населені пункти: Херсон, Цюрупинськ, Гола пристань, Збур’ївка, Геройське. Далі близько 25 км по піщаних дорогах і бездоріжжю, тож звичайні машини тут можуть не пройти, лише позашляховики з повним приводом.
Читайте також: Неймовірно красиві місця України, які вас вразять
Де жити на Кінбурнській косі
Є кілька варіантів, де зупинитися на Кінбурнській косі: готелі чи бази відпочинку, приватний сектор або кемпінг.

Якщо ви плануєте подорожувати з наметом, то зауважте, що встановлювати намети поза зоною кемпінгів заборонено – це заповідна зона. Патрулі лісничих регулярно роблять обходи та штрафують порушників. Кілька років тому мінімальний штраф складав 500 грн. З переваг кемпінгу – тут є душ, туалет, можна підзарядити телефон, є Wi-Fi та можливість замовити харчування. Тож наводимо список місць де можна орендувати місце під намет або і сам намет.
Для подібного відпочинку вам знадобиться приблизний набір: намет, спальний мішок, каремат, ліхтарик.
Кемпінги на Кінбурнській косі:
South Camp – екокемпінг, з вегетаріанським харчуванням та атмосферною локацією. В планах власників проводити ретріти, заняття з йоги та інші корисні події. Кемпінг розташовується навпроти озера Черепашиного.
Кінбурн кемп – еко-компінг з можливістю зупинитися в облаштованих вігвамах, є можливість вегетаріанського харчування. На території кемпінгу також є невеличкий бар.
Кінбурнський простір – кемпінг знаходиться з боку Дніпровсько-Бузького лиману. Є можливість орендувати намети на місці.
Гармонія – знаходиться з боку моря, поближче до краю коси.
Два берега – кемпінг розташовано майже на самому кінчику Кінбурнської коси, тож є доступ одразу до Чорного моря та Дніпровсько-Бузького лиману.
Романтика – кемпінг знаходиться в 7 км від краю коси з боку Чорного моря.
Лагуна – розташований поблизу кемпінгу “Романтика”
Его – розташований між причалами Нібулон та Римба, в кемпінгу є прокат байдарок та каяків.
Актуальні ціни та умови рекомендуємо перевіряти перед поїздкою на сторінках кемпінгів.

Примірні ціни на житло на Кінбурнській косі у 2020 році:
Кемпінги від 100 грн з палатки, будинки без зручностей від 150 грн з людини, номери зі зручностями 200-600 грн з людини, котеджі або бунгало від 2000-2500 за добу.
Забронювати житло (готелі, приватні садиби та деякі кемпінги) на Кінбурнській косі можна на Booking.com
Порада: чим ближче до причалів – тим більше людей. Чимало людей їздить на косу з Очакова на один день. Якщо ви хочете максимального комфортного відпочинку, рекомендуємо шукати місце якомога далі від точок висадки туристів та великих баз відпочинку.
Читайте також: Готовий маршрут з Києва до Одеси
Інші поради по організації відпочинку на Кінбурнській косі:

В деяких частинах коси мобільний зв’язок майже не ловить. Не знаємо, чи є це мінусом в такому чудовому місці, де хочеться вимкнути телефон, забути про соцмережі та насолодитися природою.
Ввечері та вночі біля моря вітряно, хоча на материку в цей час штиль.
В першій половині літа може бути багато комарів, тож рекомендуємо брати з собою реплієнти та довгий одяг. Не зайвими будуть засоби після укусів – окрім комарів, тут бувають й медузи.
Якщо ви подорожуєте на Кінбурнську косу з маленькими дітьми, зауважте, що тут немає аптек та лікаря. Тож краще підготувати індивідуальну аптечку.
На Кінбурнській косі є кілька магазинів, проте ціни на продукти вдвічі дорожчі, ніж на материку. Краще скуповуватися заздалегідь.
Не забудьте засоби для та після засмаги.
Фото: Марія Леоненко