Якщо під час перегляду нового українського серіалу “Спіймати Кайдаша” у вас виникло бажання поїхати в ті самі Семигори – вітаємо в клубі! Не закохатися в ці мальовничі краєвиди, показані в серіалі, просто неможливо. Авторам серіалу вдалося не тільки зробити сучасну інтерпретацію повісті Івана Нечуя-Левицького, з усім її трагізмом та комічністю, а й з любов’ю передати красу рідного краю.
Для фанатів серіалу є дві новини: позитивна та не дуже. Почнемо з тієї, що не дуже – серіал “Спіймати Кадаша” знімали не в Семигорах, як багато хто міг подумати. Ресторан “Прага” теж марно шукати – ці та подібні сцени знімали в спеціальних павільйонах. А хороша новина – більшість зйомок проходило неподалік Києва в навколишніх селах. Об’їхати їх можна за один день та трошки покосплеїти улюблених героїв серіалу. Ми знайшли ті самі мальовничі місця, де знімали серіал “Спіймати Кайдаша” та об’єднали їх в одноденний маршрут Київщиною.
Увага! Далі можуть бути спойлери. Так що, якщо ви ще не дивилися серіал “Спіймати Кайдаша”, будь обережні або скоріше передивіться серії перед прочитанням.
Село Дерев’яна
В цьому селі знімали основні сцени серіалу. Село Дерев’яна знаходиться неподалік Обухова, приблизно в 35 км від Києва. Місцеві вихваляються, що окрім Кайдашів тут постійно щось знімають, тож вони вже звикли до кіношників. Проїжджаючи селом неможливо не погодитися з вибором знімальної групи: зелені пагорби навколо, затишні подвір’я та біленькі хатинки з льохами, схожими на будиночки хоббітів.
Починаємо наш маршрут з місця перших кадрів серіалу, де Лаврін з батьком їдуть ґрунтовою дорогою повз залізничну колію. Локація зйомок – окраїна села Дерев’яна. Тут, прямо біля дороги, проходить залізнична лінія до Трипілля. Знайти конкретне місце зйомок можна зорієнтувавшись по дерев’яному журавлю, по інший бік колії. Пильнуйте ями на дорогах та не забувайте ставити машину на ручне гальмо.
Основні зйомки будинку Кайдашів відбувалося в глибині села з іншого боку, на вулиці Глинищанській. Знайти Глинищанську можна повернувши на вулиці Шкільній перед магазином, за яким знаходиться церква та проїхати трохи далі вздовж ставка. Після невеличкої розвилки потрібно шукати галявину з лівого боку та білу хату. Будинок сім’ї Кайдашів, подвір’я, сарай та гараж-майстерня – це декорації, які побудували спеціально для зйомок серіалу. По завершенню їх повністю розібрали. А от біла хата сусідки Тані справжня. Саме навпроти неї, на пустці, був будинок Кайдашів.
Ще кілька епізодів Кайдашів знімали в різних куточках села, наприклад, недобудовану хату Головихи. Багато місцевих жителів Дерев’яної з радістю допомогали знімальній групі та слідкували за процесом. Тож якщо заблукаєте – питайте дорогу в людей.
Халеп’я
З Дерев’яної рукою подати до Халеп’я – ще одного місця зйомок. Тут ми знайшли той самий сільський клуб, що з’являється в першій та дев’ятій серіях. Також в третій серії Лаврін приходить сюди задати книги в бібліотеку. Захопіть з собою спортивки та шкіряні туфлі, щоб зробити фото на біля клубу в стилі Карпа Кайдаша.
Сільська рада, де Мотря працювала бухгалтером в Головихи. Локація з’являється в серіалі в кількох перших та останніх серіях.
В селі Халеп’я знаходиться і школа, де навчалася Мелашка й була виборча дільниця.
Якщо ви вже заїхали до Халеп’я, обов’язково прогуляйтеся до краю села над Дніпром – тут відкриваються захоплюючі види на річку.
Яцьки
Наступний пункт подорожі по мотивах серіалу “Спіймати Кайдаша” – село Яцьки. Від Дерев’яної приблизно 35 км та 30-40 хвилин їзди дуже мальовничою дорогою. До речі, якість дороги задовільна, місцями трапляються ями, але зальний стан досить звичний можна назвати типовою українською дорогою. По маршруту трапляються ті самі яскраво-жовтні поля рапсу.
Поблизу села Яцьки знімали сцени з озером. В першій серії, дорогою додому, Лаврін купається в озері. Озеро в Яцьках знову з’являється в другій серії – Таня та баба Параска пасуть корів, а Карпо та Мотря влаштовують таємну зустріч. Пейзажі впізнаються миттєво.
На цьому ж озері відбулася відверта розмова Лавріна та Карпа. Для зйомок використали вже наявний антураж, тож відтворити улюблену сцену серіалу можна повністю. Якщо ви не за кермом, можете зробити з огірків еко-чарки для горілки. Водіям можна налити “Живчика”.
В пейзажах озера біля Яцків можна впізнати епізоди з автобусом, що їде зеленими пагорбами вздовж води в село.
На цьому ж озері відбулася перша зустріч Мелашки та Лавріна. На березі навіть можна знайти тракторну шину та місток, що використовували під час зйомок. Тож дівчата сміливо можуть брати вишиванку, а хлопці плавки в подорож для лав сторі фотосесії в стилі Кайдашів. Ймовірно, що й інші епізоди серіалу біля води знімалися саме тут.
Місце дійсно дуже красиве, знову переконуємося, що локації для зйомок обирали дуже ретельно та вдало. Тут облаштовано кілька зон для відпочинку – столики, місце для багаття. Не зважаючи на таблички “Ловити рибу заборонено”, на озері можна зустріти чимало рибалок. Чудове місце для пікніка під час вашої подорожі, захопіть з собою бутерброди. До озера можна під’їхати ґрунтовою дорогою або залишити машину з боку села і пройтися пішки – відстань всього кількасот метрів.
Липовий Скиток
Пам’ятаєте епізоди серіалу з блакитною дерев’яною церквою, де хрестили дитину Тані та зустрілися Карпо з Мотрею? Їх знімали в селі Липовий Скиток, неподалік Глевахи. Це приблизно 55 км та 45 хвилин від Яцьків або 35 км, якщо їхати прямо з Києва. Онуфріївська церква, де відбувалися зйомки “Спіймати Кайдаша”, є найдавнішим дерев’яним храмом Київщини, що зберігся на своєму первинному місці. Його побудували в 1705—1706 роках.
Це основні локації зйомок серіалу “Спіймати Кайдаша”.
Для зручності ми нанесли відповідні точки на Google Maps, збережіть собі карту перед поїздкою.
Ми не могли оминути оригінальне село Семигори, де відбувалися події повісті “Кайдашева Сім’я”. Й пропонуємо додати його до вашого маршруту.
Семигори та Богуслав
Семигори – це реальне село, що розташоване в 100 км від Києва. Кажуть, що в цьому селі проживала сім’я Мазурів, що прославилася своїми чварами на весь повіт. Саме вони стали прототипами сім’ї Кайдашів.
Опис села, який зробив Нечуй-Левицький у своїй повісті, майже повністю відповідає сьогоденному вигляду місцевості:
«Недалеко от Богуслава, коло Росi, в довгому покрученому яру розкинулось село Семигори. Яр в’ється гадюкою мiж крутими горами, мiж зеленими терасами; од яру на всi боки розбiглись, неначе гiлки дерева, глибокi рукави й поховались десь далеко в густих лiсах. На днi довгого яру блищать рядками ставочки в очеретах, в осоцi, зеленiють левади. Греблi обсадженi столiтнiми вербами. В глибокому яру нiби в’ється оксамитовий зелений пояс, на котрому блищать нiби вправленi в зелену оправу прикраси з срiбла. Два рядки бiлих хат попiд горами бiлiють, неначе два рядки перлiв на зеленому поясi. Коло хат зеленiють густi старi садки…»
Село Семигори дійсно розкидане по кількох пагорбах. Види відкриваються неймовірні, важко повірити що це все ще Київська область. Рекомендуємо піднятися на один з пагорбів, щоб помилуватися пейзажем.
В низині села знаходиться кілька ставків, де зараз місцеві ловлять дрібну рибу. Звісно, хат мазанок часів Кайдашів тут вже не знайти, але види від цього не стають гіршими.
Місцеві розповідають, що Кайдашева сім’я жила на одному з пагорбів, де зараз стоїть кам’яний хрест. Дійсно, як і в повісті, звідти до села веде дуже крута дорога з пагорба, тут і зараз важко проїхати автомобілем.
Повертаючись до Києва, можна заїхати до Богуслава: зробити кілька фотографій на порогах річки Рось та біля гранітної скелі. Дорога до міста з Семигор займе приблизно 20 хвилин.
Замість епілогу. Якщо вам сподобався серіал “Спіймати Кайдаша”, то побачити вживу місця, де розгорталися події, буде дуже приємно. Сподіваємось, що ви як і ми, будете з трепетом шукати ту саму хату та впізнавати кадр. Відведіть на маршрут окремий день, щоб без поспіху насолодитися пейзажами Дерев’яної, Яцків, Семигор та видами, що траплятимуться дорогою. Вони однозначно того варті. Приємної подорожі!
Фото: Альона Дєньга, Марія Леоненко, якщо не вказано іншого
Запрошуємо бренди стати спонсорами наших авторських маршрутів Україною. З питань співробітництва пишіть на adv@veterdoit.com.
При використанні матеріалів сайту посилання на veterdoit.com обов’язкове. При копіюванні більш ніж 30% тексту – погодження з редакцією обов’язкове.