Що подивитися в Перемишлі в очікуванні пересадки: 10 цікавих місць

Перемишль (Пшемисл) — містечко у Польщі, розташоване за 14 кілометрів від українсько-польського кордону, що стало залізничним хабом для багатьох українців, які вимушено мігрують через війну росії проти України.

Тут можна «застрягнути» на період від 2-8 годин, очікуючи на пересадку, то ж публікуємо місця, котрі варто відвідати аби скоротити час, і познайомитися з історією та архітектурою Перемишля.

Місто має тисячолітню історію, й розташовується на семи пагорбах, а від вокзалу до центру дістанешся за кілька хвилин.


1. Ринкова площа

перемишель що подивитися за один день

Центральна площа побудована з нахилом умисно, щоб води Сяну не могли дістатися до будинків й підтопити їх. 

Тут, на Перемишлянському ринку, ти знайдеш центральний фонтан, в якому купається ведмедиця, а навкруги помилуєшся ренесансними кам’яничками зі старовинними підземеллями та навіть віднайдеш лавку бравого солдата Швейка, й поласуєш запашними пончиками, що готують у пекарні в самому серці міста. 


2. Башта з годинником і перемишльський Музей дзвонів та люльок

цікаві місця перемишля польща

У Вежі (висотою 34 метри) з годинником функціонує перемишльський Музей курильних трубок і дзвонів. 

Сім’я Фельчінскіх, котрі опікуються музеєм, займаються виготовленням дзвонів уже цілих вісім поколінь. Відлуння їхніх дзвонів лунає по всьому світові. А в колекції можна побачити дзвін з міської Ратуші, який відливали ще в 1749 році.

На вершечку Вежі розташовується оглядовий майданчик, з якого відкривається масштабний краєвид! 


3. Собор Святого Іоана Хрестителя

Собор Святого Іоана Хрестителя перемишель

Колишній костел єзуїтів, що у 1991 році передали українській греко-католицькій церкві, вразить своїми бароковими лініями й спокоєм основного залу, де можна помилуватися старовинним іконостасом ХVII ст., який привезли з Любачева, відреставрували й пристосували до розмірів храму.
Поруч розташована соборна вежа вистою у 71 метр, яка також оснащена чинною оглядовою платформою. 


Читай також: 30 цікавих місць для відпочинку в Польщі


4. Набережна маршалка Юзефа Пілсудського

перемишель набережна що подивитися

Дійшовши до річки Сян, можна прогулятися набережною, що названа на честь Юзефа Пілсудського. Сян — одна з найкрасивіших річок Польщі. У верхній течії до Перемишля це гірська річка, а нижче Перемишля, — вже рівнинна. 

На головній річці Підкарпаття прокладено водний шлях «Блакитний Сан». 

Окрім прекрасних краєвидів, тут також можна побачити цікаві пам’ятники й скористатися кемпінгами, хостелами, які розташовані на березі.


5. Казимирський замок 

Казимирський замок перемишель що подивитися

Будівництво замку розпочали у 1340 році, а добудовували за участю італійського архітектора Галеаццо Аппіані вже у 1616 році (надбрамна вежа збережена ще з тих часів).
Кажуть, що Казимир Відновитель, кому належав замок, «отримав Польщу дерев’яну, а залишив — кам’яну».

У дворі палацу є залишки дороманських слідів споруди часів П’ястів — фундамент ротонди й Палатіум. Королівська резиденція завше вабить туристів своїм «білим» екстер’єром, виконаним у романському стилі.


6. Фортеця Перемишль та Музей фортеці 

Фортеця Перемишль та Музей фортеці 

Фортеця на початку XX ст. фігурувала у трійці найбільших фортифікаційних споруд Європи, й у різні вікові періоди витримала аж три облоги, що є рідкістю.

Залежно від тієї чи іншої війни, стіни фортеці модифікували й змінювали, а під час Другої світової на фортах встановили близько тисячі гармат та незліченну кількість автоматів. 

Зараз тут можна побачити, як численні рослини оповили стіни форту, й додали в його образ ще більше романтизму. 

Музей фортеці (по вул. Катедральна, 6/4) має 4 кімнати, й демонструє колекції предметів з Перемишльської фортеці.


Читай також: Безкоштовна Варшава


7. Дендропарк Болестрашице

Дендропарк Болестрашице перемишель

У теплу пору року радимо завітати до дендропарку, щоб помилуватися рідкісними рослинами, які знаходяться під охороною через загрозу зникнення. 

На площі більш як у 20 гектарів ростуть кілька тисяч видів рослин, зокрема 1000 тисів, 160 магнолій, 100 кизилів, китайські метасеквої або болотяні кипариси, а також колекція рододендронів. 

Ще можна побачити зібрання старих сортів фруктів, переважно яблук. Сад має цікаві пам’ятники: тут розташована садиба XVIII ст., в якій у XIX ст. жив художник Петро Михаловський.


8. Національний музей Перемишльщини

Національний музей Перемишльщини що подивитися в перемишлі куди піти

Краєзнавчий музей Перемишля розташовується у сучасній будівлі, яку спорудили на місці старовинних кам’яниць, зруйнованих за часів Другої світової війни. Тут експонуються давні реліквії, ікони, церковний одяг, військові артефакти й інші історичні пам’ятки, які були знайдені на території регіону.
Також увагу привертають експонати, що показують історію будівництва Фортеці Перемишль, яка стала на заваді загарбникам ще у Першій світовій: амуніція, особисті й ужиткові речі захисників, усе це «дихає» історією тих часів. 


9. Укриття командування цивільної оборони

Укриття командування цивільної оборони перемишель

Спеціалізований музей покаже способи захисту жителів у разі нальоту із застосуванням звичайної, хімічної чи атомної зброї.

Тут, на території у 177,98 метрів квадратних розташовуються технічні приміщення та зона роботи й відпочинку екіпажу.

Об’єкт володіє власним джерелом електропостачання у вигляді дизель-електричної установки, акумуляторів, гідрофорно-насосної установки та фільтро-вентиляційної системи. 

Укриття має аварійний вихід із підземним тунелем. А експонати включають: дозиметричні прилади (сигналізар, колориметри), обладнання, що використовували як цивільна оборона, так і армія: протигази, шинелі й уніформу.


10. Замок Красицьких

Замок Красицьких перемишель що подивитися за один день цікаві місце

Від’їхавши на 10 км від Перемишля, у місто Красічин, можна відвідати замок Красицьких. Палац оточений прекрасним парком, й відноситься до найбільш вишуканих ренесансних ансамблів на території Польщі. 

Кожна вежа має своє ім’я: Папська з Аттикою (у вигляді корони Папи Римського), Божественна — оснащена куполом, Королівська — з 6-ма невеликими баштами, Дворянська — з оглядовою платформою, а Годинникова є найвищою замковою вежею. Ці наймення відображають давній уклад світу — Бог, церква, монархія й шляхта. 

Ще у замку функціонує готель з рестораном, й сувенірна крамничка. Кажуть, нащадки родини Сапігів (до війни палац був їхньою резиденцією) досі судяться за права на нього, але шансів виграти судовий процес мало.