
за підтримки

Продовжуємо серію наших готових маршрутів Україною, на черзі подорож Львівською областю. Шукаєте цікавий маршрут на вихідні? Так щоб і дорога класна, локації не попсові та ще й щоб світлини класні привезти? Ми маємо для вас гарну пропозицію. Рушаємо на Турківщину — самий гірський район Львівщини.
Майже всі автомобільні подорожі, а особливо подорожі Львівщиною ми починаємо з кави. Але й про машину свою не забуваємо. Тішимо себе смачною випічкою, а авто якісним пальним на АЗК SOCAR.


Вітроелектростанція «Старий Самбір – 1»
Їдемо в напрямку Старого Старого Самбору й одразу робимо зупинку, щоб помилуватися сучасною вітровою електростанцією. В Україні напрямок альтернативної енергетики ще тільки розвивається і такі вітряки в наших пейзажах виглядають дуже незвично. Цікаво, що вони є одними з найпотужніших у країні (3,3 МВт). Робимо світлини на згадку і рушаємо, бо попереду ще багато цікавого.



Навколо є кілька мальовничих маршрутів. Гори тут не високі, адже це ще Прикарпаття, підйоми не затяжні – невеличкий трекінг буде до снаги кожному.
Як доїхати до вітроелектростанції «Старий Самбір – 1»?
Громадським транспортом: автобусом Львів-Старий Самбір від Автостанції №8, пл.Двірцева 1
Власним авто: Їхати трасою Львів-Самбір по Н13, час в дорозі 1 год 30 хв
Лаврівський Святоонуфріївський монастир
Наступна локація — найстаріший збережений на сьогодні монастир Святого Онуфрія в Україні. Історія монастиря тягнеться ще з доби князів. Монастир, та церква при ньому були засновані у 1257 році Великим князем Литовським Войшелком, який став ченцем і отримав чернече ім’я Лавр. У бібліотеці монастиря збереглися свідчення того, що князь Войшелк був кумом князя Лева Даниловича, засновника міста Львова. Перша документальна згадка про монастир походить з 1407 року. Саме тут зберігалися мощі святого Онуфрія, які згодом були втрачені під час татарських набігів.


Особливої уваги заслуговує церква, в якій збереглися фрески XV століття. Сьогодні їх можна побачити на власні очі і це чудо.


У XX ст. монастир зазнав важкі часи. Радянська влада вивезла та знищила одну з найбільших бібліотек Галичини, що була на території монастиря і перетворила його на інтернат для дітей. Місцевим жителям вдалося врятувати деякі ікони. Лише у 1997 році приміщення монастиря повертають церкві, а дослідження на його території тривають і досі.


Під час нашого візиту ми зустріли одного з ченців. Він розказав, що монастир потребує реконструкції, але фінансування немає. Тож невеликі будівельні роботи спрямовані на підтримку належного стану будівлі ведуться власним коштом. Зовсім недавно під час таких будівельних робіт знайшли рештки людини. Зараз їх виклали зверху на труну і зберігають у вежі. Очікують експерта зі Львова, щоб з’ясувати деталі. Ця ситуація ясно говорить про одне — монастир ще повний секретів, тож можливо у недалекому майбутньому йому ще буде чим нас здивувати.


Як доїхати до Лаврівського монастиря?
Громадським транспортом: Автобуси Львів-Лаврів відправляються з АС-Західна.
Власним авто: Їхати трасою Львів-Самбір-Ужгород по Н13. У селі Торшів повернути направо. Відстань від Львова – 105 км.
Спаський (Соколів) Камінь
Їдемо далі. Всього в 12 км від монастиря знаходиться місце сили — Спаський Камінь, який ще в народі називають Чортовим, Соколиним. Це неймовірний витвір природи, а шлях до нього лежить через мальовничий ліс. Прогулянка займе близько 30-45 хвилин.


Камінь насправді не один. Під дією ерозії та тектонічних розломів він розколовся на три частини. Висота найвищого – 24 метри. Так що руфери, та поціновувачі небезпеки, тут є куди залізти та зробити епічні світлини.
Це місце усамітнене і дуже гарне, але люди залишили на ньому свої сліди. Розумники густо розмалювали фарбою каміння, чим дуже зіпсували їх зовнішній вигляд. Тож збережімо цю локацію такою як є і не будемо залишати після себе жодних слідів.



Як доїхати до Спаського каменю?
Громадським транспортом: з АС Західна: м. Львів. Напрям: Львів – Турка, Львів – Лопушанка.
Власним авто: м. Львів – с. Спас по Н13: відстань 98 км, час в дорозі близько 1 год 45 хв.
Серпантин
Далі вас чекає неймовірної краси дорога. На нашу скромну думку — наймальовничіша в Україні. Тут слова зайві, просто подивіться на цю красу.
Координати локації: 49.18508, 23.04482



Турківський кар’єр
Наступна локація — кам’яний кар’єр в місті Турка або альтернативна назва – “Блакитне озеро”. Знаходиться в 130 км від Львова. Рекомендуємо відвідувати в сонячну погоду, бо при сонячному світлі можна побачити той самий неймовірний блакитний колір води. Майте на увазі, що озеро наповнюється водою природним шляхом і в період засухи, води в ньому значно менше. Кар’єр вже давно не використовується за призначенням, тож місцеві жителі обмилували це місце як рекреаційну зону. В деяких джерелах можна побачити, що купатися тут небезпечно та заборонено, проте ніяких табличок з попередженнями ми не бачили, натомість помітили щасливу малечу, що бавилась у воді.



Як доїхати до Турківського кар’єру?
Громадським транспортом: з АС Західна: м. Львів. Напрям: Львів – Турка
Власним авто: м. Львів – м. Турка по Н13: відстань 130 км, час в дорозі близько 2 год 30 хв.
Дзвіниця церкви Св. Михаїла (1730 р)
Повертаємо і їдемо назад в сторону Львова, та по дорозі маємо ще декілька цікавих локацій. Важко собі уявити, як це побувати на Бойківщині й не побачити жодної дерев’яної “бойківської” церкви. Робимо зупинку в Ясениці-Замковій хоча б на півгодини, щоб побачити одну дуже особливу дзвіницю. Ця дзвіниця шедевральна і виняткова. А в чому ж її особливість, спитаєте ви? Річ у тім, що повністю дерев’яних (без бляхи) церков на Бойківщині не лишилося, а от дзвіниця — чудом вижила. Бляхами називають безглузді металеві конструкції, які тільки псують зовнішній вигляд споруд. На фото наочний приклад того, як автентично виглядає дзвіниця у порівнянні з церквою. Просто чудо теслярського мистецтва, не інакше.

Сьогодні в дзвіниці знаходиться невеликий музей народного побуту. Музей не має визначеного графіка роботи, та плати за вхід. Для того, щоб потрапити до середини, потрібно попросити ключі в церкві поруч.

Як доїхати до Дзвіниці церкви Св. Михаїла?
Громадським транспортом: до Ясениці-Замкової маршруткою Львів — Самбір — Турка (від автостанції “Західна” — щопівгодини).
Власним авто: Трасою Львів — Самбір — Ясениця-Замкова по Н13
Вежа Пам’яті
Остання пам’ятка та родзинка нашого маршруту — це Вежа Пам’яті, збудована на вершині гори Діл у Старосамбірському районі. Про неї мало хто чув, адже їй всього три роки. Дата відкриття 27 серпня 2017 р. Маємо відчуття, що скоро ця локація стане дуже популярною, адже місце дуже потужне в емоціональному плані. Тут вам і екстрим, і захопливі краєвиди й дивовижна конструкція. Під’їхати близько до вежі можна лише на серйозному позашляховику. Якщо такої можливості немає, доведеться влаштувати собі прогулянку. Йти близько 3 км під гору ґрунтовою дорогою, але воно того точно варте.

Це своєрідний пам’ятник хлопцям, котрі воювали в УПА у 1943 році під час Другої світової війни. Тоді на горі Діл відбувся запеклий бій між 105-ма бійцями ОУН — УПА та близько трьома тисячами німецьких загарбників. Під час бою загинули 43 повстанці. Сама ж споруда символічно має 43 метри.



«Вежа пам’яті» – унікальна дерев’яна дзвіниця аналогів якій немає в Україні та поза її межами. ЇЇ вінчає хрест, який на сьогодні є самим високим у Європі – розташований на висоті 907 метрів над рівнем моря. Цей рекорд зафіксували у Книзі рекордів України. Найсміливіші можуть піднятися на вежу та ще й подзвонити у дзвін. Правда, доведеться побороти страх висоти. Щороку тут намагаються додати щось нове. Нещодавно освітили вершечок вежі за давньою бойківською традицією, аби її було видно навіть уночі. Біля вежі облаштували місця для пікніка.
Така прогулянка займе близько 2-3 годин. Радимо взяти з собою воду і перекус.
Як доїхати до Вежі Пам’яті?
Громадським транспортом: автобус Львів-Недільна відправляється з АС Західна
Власним авто: їхати трасою Львів-Самбір-Ужгород до села Верхній Лужок. За селом звернути наліво на Топільницю, там ще раз наліво на Недільну.
Цей маршрут досить насичений і за один день його не подужати. Тож радимо забронювати готель в Турківському районі, щоб розбити подорож на два дні і отримати максимум задоволення.
Усі локації додано на карту Google Maps. Рекомендуємо перед поїздкою зберегти мапу.
Цей матеріал створено за підтримки партнера:

Дивіться також інші путівники Україною:
– Маршрут недалеко від Києва: Дніпровські кручі, білосніжні пляжі, прогулянки на човні та неймовірні пейзажі
– Три каньйони за вихідні: Буцький, Актівський та Арбузинській. А також мальовничі пороги Південного Бугу та рафтинг
– В Карпати без рюкзака: як організувати повноцінний похід горами без важкого рюкзака та намету