Формула затягує. Її перегляд наживо – не для кожного. Але якщо після першої відвіданої події потрапляєш на гачок, то по дорозі додому вже гуглиш, коли в продаж викинуть квитки на наступний сезон, і куди гаманець дозволяє поїхати. Після гонки в Угорщині, про яку вже писала, в уяві одразу намалювалась Барселона. Найдешевший варіант вже було опрацьовано минулого року. Про Монцу чула не дуже хороші організаційні відгуки. А між Австрією та Іспанією перемогла харизма останньої.
Що по квиткам
Квитки купуються на офіційних сайтах – тут без питань. Є офіційний сайт самого треку Circuit de Barcelona-Catalunya. Є офіційний сайт Official F1® Ticket Store. Також є певна кількість авторизованих реселерів – переконайтесь, що це саме авторизований продавець, а не портал перекупщиків.
По категоріям квитків: є базовий квиток “просто вхід” (pelouse) і вхід на трибуну чотирьох типів (Fan, Fan+, Superfan та Excellence) – відповідно до її розташування, огляду та наявності тенту. І усілякі бонус-пакети – із відвідуванням паддоку та іншими привілеями по принципу “будь-який каприз за ваші гроші”. Важливо, що не всі квиткові платформи дають можливість обрати конкретне місце – зверніть на це увагу при покупці. Я купувала на офіційному сайті F1 – там такої можливості не було, тільки вибір трибуни. Квитки прийшли десь за місяць перед подією – і з тими місцями, які вирішила надати система рендому.
Інколи сам трек в низині і довкола навіть є “безкоштовні” пагорби, де можна потусуватись і відчути гоночний вайб. У Монмело це не так, тут трек на пагорбі. То ж, тільки потрапляти всередину.
Особиста порада – точніше дві.
- У випадку Барселони – не беріть general admission. Я можу порівнювати тільки з Угорщиною, але у Барселоні збирається якась просто шалена кількість людей (організаторами було заявлено 125 тисяч, але здавалося, що це брехня – і їх там в рази більше). То ж, якщо ви берете простий вхід, вам доведеться пхатися на трек (а це не ближня путь, про це ще поговоримо) під його відкриття – бажано на шосту ранку. Із холодильником, парасолькою та стільцями (мій фаворит був не зі стільцем, а з великим матрацом у вигляді рожевого єдинорога). Потім човгати довкола треку – а це також не пʼять метрів, там і десяточку кілометрів можна нагуляти. І займати місце, чергуючи біля нього позмінно, бо святе місце не пустує. Атмосферу ви, звісно, відчуєте, але через дуже великий біль. Враховуючи всі супутні витрати – і супутні можливості зекономити, не певна, що цей дауншифтинг і економія кількох сотень євро саме на квитках того варті. Краще заощадити на чомусь іншому (на помешканні, на їжі), але квиток купити хороший. Звісно, можна не заганятися із найдорожчими пакетами – але візьміть хороші квитки на трибуну з хорошим оглядом
- Закопайтесь в те, що саме ви побачите із обраного сектору. Поколупайте форуми, подивіться, що видно з тих чи інших місць, поворушіть фото минулих років, відео зі спільнот у соцмережах. Із особистого досвіду і вже після другої живої гонки можу сказати – обирайте місця наприкінці прямих, зон DRS, де можливі обгони, де відбувається тиск та відчувається найбільший драйв. В Угорщині у мене були місця із видом на серію повільних поворотів. І на фактичний нуль подій. А кожний обгін – це, безумовно, подія. За емоціями трибун – то немов гол у ворота суперника. І не важливо, хто кого обганяє. Це те, що творить ту саму магію перегляду Формули наживо
NB. Максимально не рекомендую купувати квитки на Viagogo та на інших сайтах перекупів. Система «ніби» страхує від обману, але в реаліях бачила багато повідомлень на місцевих форумах про те, що куплений квиток виявився вже просканованим. Друга проблема – це те, що на таких ресурсах ти спочатку оплачуєш квиток, а потім отримуєш. Причому часто прямо перед подією. І кілька людей зрештою отримали пільгові квитки – для дітей молодшого віку або для пенсіонерів. Ви це заздалегідь ніяк не перевірите. То ж, як хочете все-таки поїхати на Формулу, то відкладіть заздалегідь необхідну суму, підпишіться на новини квиткової платформи, щоб одразу бути в курсі старту продажів – і купіть офіційний квиток.
Де жити та як дістатися до траси
Тут два в одному – і обидва питання завʼязані на ваш бюджет. Я гуглила помешкання ще у листопаді, коли придбала квиток. Найдешевше, що було у той час у Барселоні – це човни за плюс-мінус 70 євро на добу та кілька трейлерів. Тобто, живеш на яхті або в авто – і це не так романтично, як здається – ще й не за найменші кошти. Тому більшість обирає невеликі містечка неподалік Барселони. Ключовий критерій вибору – транспортна комунікація, або як із вашого містечка дістатися до цілі.
Добратися до треку можна чотирма способами:
- На таксі. “Туди” – відносно без проблем. А от “назад” – не дивлячись на те, що працює і Cabify, і Uber, і FreeNow, ніхто не викликається. Всі таксі гуртуються біля залізничної станції і просять, для порівняння, 250 євро до Барселони – і 60 євро до найближчого Гранольєрс. Якщо ви не обмежені в коштах, то це, звісно, варіант номер один. Без черги, швидко, комфортно. З центра Барселони можна вкластися і у годину, якщо не їхати в пік трафіку. Назад – гарантовано до двох.
- На власному або орендному авто. Тут важливо, що паркінг-слоти біля треку обмежені – і їх треба купувати заздалегідь. В спільнотах ширились скарги на всю систему пропуску-випуску, на затори на виїзді. Втім, це теж комфортний варіант, особливо якщо ви з дітьми.
- На автобусі Sagales. Якщо ви живете в Барселоні – це дуже зручно. Обирайте тоді помешкання неподалік станції Barcelona Nord – саме туди вони прямують. Альтернатива – містечко Lloret de Mar, туди також є маршрут. І їдуть вони прямісінько на трек, не треба пересідати в шатл. Ці маршрути запускаються спеціально під Формулу і зʼявляються в продажу десь за місяць до події. Купувати їх теж треба заздалегідь, на певний час. Не факт, що саме на цей час ви встромитесь у автобус – втім, за відгуками, цей варіант дуже класний, час очікування на автобус із треку – не більше години. Від треку до міста – не більше, ніж півтори. Автобуси і громадський транспорт їдуть майже без трафіку, спеціально виділеними перекритими вулицями. При старті продажу діяли знижки, квиток коштував 15 євро в 2 сторони. Без знижки – 20 євро.
- На електричках. Перевага цього способу – в дешевизні. Я купила безлімітний квиток на електрички до кінця літа всього за 10 євро (сама не повірила). І обрала жити в містечку Сіджес, звідки всього одна пересадка на станції Passeig de Gràcia в Барселоні – і ти вже у Монмело, де проходить гонка. Інші непогані варіанти околиць – Кастельдафельс, Бадалона, Матаро. Від залізничної станції до треку ходить безкоштовний шатл, до треку на нього жодного разу не було більш ніж 10-хвилинної черги. Сумарно дорога від Сіджесу до треку займала в межах двох годин. Самі електрички у порівнянні з угорськими – дуже комфортні, кондиціоновані. Мінус – це зворотній шлях. Безкоштовного шатлу ви не дочекаєтесь, то ж із треку до станції Монмело треба протопати десь із півгодини бадьорим кроком (плюс – що вниз, із гірки). Далі – квест на кмітливість. В пʼятницю зворотній шлях не був проблематичним. В суботу після кваліфікації ті, хто встав у чергу на електричку, провели там біля 3 годин. У неділю – близько 5 годин. Але є шпаринка для чітингу. Можна поїхати в Гранольєрс – сусіднє невелике містечко, звідки стартує електричка у бік Барселони повз Монмело. Таксі у пакістанців стане у 60 євро, а громадський автобус 407 чи 416 (він зупиняється прямо навпроти станції) – у 2,5 євро. Щоправда, ходить він за невідомим графіком. В суботу пощастило – сіла одразу. У неділю прочекала годину безрезультатно – і зняли з компанією таксі. Важлива примітка. Всі, хто стоять на станцію в черзі – не важливо, в бік Барселони чи у зворотному, стоять в єдиній черзі. То ж, якщо ви думаєте, що ідея оселитись в протилежному від Барселони боці зекономить вам час додому – то це не так. Буде все одно довго.
NB. Шлях на трек – легко будь-яким чином. Шлях додому – боротьба. Якщо ви обмежені в бюджеті і не можете дозволити собі таксі або ж гелікоптер (від 590 євро без питань), але не обмежені часом і не поспішаєте нікуди по життю – я вас вітаю. На шляху до залізничної станції є купа яток із напоями та їжею. Беріть друзів, сідайте зручненько і перечекайте ті три години безглуздого стояння в черзі. Або ж – дивіться по сторонам, аналізуйте, дійте проактивно, кооперуйтеся. Бо застрягнути можна надовго, якщо просто приткнутися у якусь чергу і в ній стояти. Супутньо – не беріть квитки на літак на вечір неділі. Це дуже ризиковано. Беріть або вже нічний рейс, або на понеділок.
Не тільки гонка
У Барселоні влаштували справжнє свято для фанатів і збудували ціле фан-містечко в центрі міста, на Плаца Каталунья. Почало вирувати воно аж за тиждень до гонки. Тут продублювали всі традиційні розваги фан-зони Ф1 (і навіть більше): симулятори, фотозони з болідами, гонщиками та трофеями, аеро-трубу та піт-стоп челендж, влаштовували виступи діджеїв, проводили майстер-класи та інтерактиви для маленьких дітей. Вхід – безкоштовний, за попередньою реєстрацією на сайті. Апофеоз – в середу, напередодні гонки. Прямо на площі крутив “пончики” Карлос Сайнс і гонщики Формули 2 та 3, на сцені проходили інтервʼю з пілотами та босами. То ж, Ф1-програму у Барселоні можете планувати не на вікенд, а сміливо на тиждень.
Перед гонкою у четверг проходить прогулянка піт-лейном. Зареєструватись на відвідини можуть всі, хто придбали квитки – але треба ретельно стежити за новинами треку (підпишіться на інстаграм). Це безкоштовно, але з 2024 року кількість відвідувачів лімітували, і заповітний штрих-код встигли отримати не всі. Прогулянка піт-лейном – реальний шанс взяти автограф або зловити безкоштовний мерч.
З пʼятниці по неділю трек працює на повну. Вранці пʼятниці та суботи (з 10-11 ранку) – зустрічі з командами та босами. Тут також можна вихопити якийсь артефакт від гонщиків. Після гоночних подій – виступи діджеїв. У проміжках – торгівля мерчем команд, F1 та треку (асортимент дуже сумний, буквально по кілька позицій від кожної команди, все за захмарними цінами. Продавці без комунікації між ятками – і не володіють асортиментом інших. Захований аутлет, про місцеположення якого також ніхто із персоналу не знав).
В неділю перед гонкою – парад гонщиків (не плутати із парадом віпів, які заплатили за розвагу проїхатись на вантажівках по треку).
В неділю після гонки – вихід на трек. Цікаво, що у Барселоні була ціла мапа таких виходів довкола треку, також повідомлення про відкриті виходи транслювалося на екранах, в соцмережах. На Хунгароринзі це був скоріше лайфхак і “таємне знання” – тут все було прописано та організовано. Якщо хочете потрапити на трек не просто, а з перспективою подивитись нагородження, сфотографувати боліди та мати можливість взяти кілька автографів, останніми 10-ма колами гонки доведеться пожертвувати. Поспішайте на найближчий вихід (бажано, щоб він був якнайближче до лінії старт-фінішу) та займайте чергу – а потім вмикайте 5 передачу та біжіть чимдужче попри +30 під сонцем. Загалом, гонку (особливо, якщо вже зафіксувалась відсутність інтриги) можна додивитись потім в записі – а от на всі “вершки” виходу на трек ви можете потрапити тільки таким чином.
Що взяти з собою
- їжу та перекуси. У порівнянні з Хунгарорингом, у Монмело асортимент на фудхортах був фантастично скудним. Бургери, хот-доги, одна місцина з сосисками. І все. Обслуговування – вкрай повільне, їжа – не смачна. Чи-то ми вже розбещені високим рівнем вуличних подій на зразок Всі. Свої та Фестивалю вуличної їжі, але в Іспанії, де такий потужний стріт-фуд, неймовірна бідність фудкортів виглядала дуже дивною.
- пляшку для води. На території було вдосталь фонтанчиків із питною водою, і це найдшевший спосіб попити у спеку. Обмеження – металеві, скляні ємності та ємності понад 1,5 л. Решта – без проблем. Нагадаю, що гонка у Барселоні – безалкогольна. На фудкортах – тільки Хайнікен 0. Але вміст пляшок на вході (ні на що не натякаю) не перевіряють. Було досить жарко, то ж потреби проносити щось “заборонене” не було. Втім, вартість келиха алкогольного пива у кафешках прямо перед входом на трек сягала 15 євро. То ж, для кого це важлива частина відпочинку – задумайтесь.
- комфортне взуття. Якщо ви, як і я, подорожуватимете електричкою, то до трека ви доберетесь на шатлі. А от назад – тільки пішки. І сам трек великий, від входу до вашої трибуни може бути і додаткові півгодини ходу. Зауважу, що трек доволі інклюзивний – бачила людей і на кріслах колісних, і на ходунках, і батьків із дітьми у возиках.
- захист від сонця або дощовик. Тут дивіться погоду і зважайте на те, чи є тент над вашою трибуною
- радіо. Інтернет не дає ловити достатній для аудіо-трансляції сигнал, а от з приймачами людей бачила. І павербанк не забудьте – причому дивно, що правилами треку вони ніби заборонені. Точилося багато дискусій щодо того, чому це і як, але я носила – на практиці проблем не було.
- “золотий стандарт” – санітайзер, вологі серветки, потрібні пігулки, прапор (допоміг знайтись із ще двома компаніями українців), формульна атрибутика, аеронавушники (якщо маєте проблеми з вухами).
Замість висновків
Можу порівнювати гонку у Барселону із гонкою у Будапешті. Будапешт – ніби більш камерна. Все компактне, менші відстані, менше натовп. Барселона – це вже інший рівень, це масштаб. Кайф Барселони – це те, що можна одразу після гонки гайнути на пляж. Або до. Кайф – у самій Барселоні: із її паельями, морепродуктами, тапасами і кавою (тією, що з бульбашками). У потужному фанатському двіжі на користь Алонсо і Сайнса. Навіть, якщо вони не ваші фаворити, це заряджає.
У порівнянні з Хунгарорингом, тут багато людей. Прямо БАГАТО. Люди – всюди, на всіх видах транспорту, на всіх стежках та дорогах довкола треку, на всіх станціях і зупинках: пішки, на мопедах, на вело. Цікаво, що у порівнянні з етапом в Угорщині тут трибуни були повні завжди. Тоді як на Хунгароринзі навіть на кваліфікації десь третина місць були вільними (повна посадка – тільки на самій гонці), трибуни Монмело були повні і на практиках Ф1, і навіть на гонках Ф1-Академії.
Видно, що тут люблять Формулу. Вона немов проникає у кожний куточок міста: з біг-бордів бутиків дивляться Хемілтон із Раселом, з усіх плазм лунають останні новини з треку, в закладах – тематичні страви. Це класний і потужний фестиваль єднання довкола улюбленої теми – а тут її люблять давно і особливо.
PS: якщо у вас є будь-які питання по Формулі в Барселоні – без проблем дам пораду у інстаграмі @anna_golovko
Фото в матеріалі – Анна Головко, Фото обкладинки – Circuit de Barcelona-Catalunya.