7 місць, які покажуть справжню українську гостинність

Україна наповнена неймовірними краєвидами, затишними господарствами та гастрономічними локаціями, які спроможні приємно здивувати навіть досвідчених мандрівників. До 31-го року Незалежності України разом з BlaBlaCar ми зібрали цікаві локації, які стануть чудовою можливістю краще пізнати рідну країну, відкрити нові смаки та чудово провести час з рідними людьми. В матеріалі ти знайдеш посилання на поїздки автобусом та з попутниками на платформі BlaBlaCar та зможеш обрати найбільш зручні для тебе варіанти.

BlaBlaCar
— це найбільша у світі платформа для поїздок, заснована на спільноті людей, що дозволяє понад 100 мільйонам користувачів подорожувати у 22 країни світу. BlaBlaCar використовує технології, щоб заповнити вільні місця в дорозі, об’єднуючи користувачів, які шукають поїздки з попутниками або на автобусі, і роблячи поїздки більш доступними та зручними. BlaBlaCar щорічно скорочує викиди CO2 на 1,6 млн тонн і об’єднує більше ніж 120 млн людей.

1. Карпатські полонини, в яких пригощають фермерською бринзою

м. Косів, Івано-Франківська область.

карпатська бринза ферма

В околицях міста Косів, що на Івано-Франківщині, місцеві жителі досі виготовляють бринзу з овечого та коров’ячого молока за прадавніми рецептами. 

Окрім бринзи гості можуть скуштувати традиційні молочні вироби будз (свіжий та підкопчений сир) і вурду (варений сир Гуцульщини), а також насолодитись неймовірною природою, традиціями Карпат і звуками овечих дзвіночків. Після дегустації ти зможеш придбати фермерські сири, які вам найбільше прийшлись до смаку.

Як доїхати до локації?
Автобусом: близько 2-2,5 годин з Івано-Франківська
Авто: близько 1,5 години трасою H10 з Івано-Франківська

2. Дегустація вина в Шато Чизай

м. Берегово, Урочище Чизай, Закарпатська область

Дегустація вина в Шато Чизай
Фото: Chateau Chizay

Дослідити, істинний процес створення напою, відвідати Музей винороба Чиза та продегустувати справжнє українське вино в супроводі професійного сомельє – все це можливо зробити в Шато Чизай, що на Закарпатщині.

Прогулянка в Шато Чизай – це занурення у світ сучасного українського виноградарства і виноробства. Разом з екскурсією, ти отримаєш знання та задоволення. 

Як доїхати до локації?
Автобусом: близько 1 години з Мукачево
Авто: близько 40 хвилин трасою М24 з Мукачево

3. Полунично-лавандова ферма

смт. Димер, Вишгородський район, Київська область

Полунично-лавандова ферма
Фото: oLawander

Екопарк oLawander засновано 2017 року. Відтоді на фермі вирощують смачні ягоди та запашну лаванду за стандартами органічного виробництва, без застосування хімічних засобів та мінеральних добрив.

На фермі ти матимеш змогу зробити яскраві фотокартки на пам’ять, пройтись екскурсією та придбати органічну косметику власного виробництва. Крім цього, тут також можна купити саджанці лаванди, полуниці та ожини, аби перенести дивовижну атмосферу парку до себе додому.

Як доїхати до локації?
Карпулінг: близько 50 хвилин трасами P02 та P69 з Києва.
Авто: близько 50 хвилин трасами P02 та P69 з Києва.

4. Вишнева садиба

смт. Опішня, Полтавський район, Полтавська область

вишнева садиба опішня

Вишнева Садиба, що на Полтавщині – це можливість повернутись в щасливі моменти дитинства у бабусі в селі. Етносадиба розташована в мальовничому селі Міські Млини, за 4 км від головного осередку українського сучасного гончарства – смт Опішня.

Тиша, спокій та свіже повітря допоможуть відновити сили та перезавантажитись. Всього за 5 хвилин ходьби від садиби розташована річка, де можна не тільки вдосталь поплавати, а й влаштувати пікнік та спостерігати за заходом сонця. “Вишнева Садиба” – ідеальне поєднання українського колориту та зручностей 21 століття.

Як доїхати до локації?
Автобусом: близько 40 хвилин з Полтави.
Авто: близько 50 хвилин трасою H12 з Полтави.

5. Козина еко-ферма “Бабині кози”

с. Галайки, Тетіївський район, Київська область.

Фото: “Бабині кози”

За 150 кілометрів від столиці розташувалось козине фермерське господарство “Бабині кози”. У минулому успішний бізнесмен Олександр, вирішив втекти від міського галасу та розпочати з нуля нове тихе життя неподалік від Києва. Разом з дружиною Соломією вони розкажуть про історію створення господарства, проведуть майстер-клас по ручному доїнню кіз. 

Також власники ферми пропонують зануритись у світ сироваріння та дізнатись секрети створення найсмачніших сирів. Наприкінці екскурсії на тебе чекатиме дегустація сирів власного виготовлення. До сирної тарілки пропонується червоне сухе вино та травʼяний чай.

Як доїхати до локації?
Автобусом: близько 3 годин з Києва
Авто: близько 2 годин трасами Е95, а потім P17 з Києва

6. Ферма гастрономічних равликів “Jiffy”

с. Горбовичи, Бориспільський район, Київська область.

Jiffy

Ще однією локацією, яка розмістилась недалеко від м. Києва є справжня “равликова” ферма. Тут створили власну технологію розведення равликів – це повний біологічний цикл вирощування молюсків на родючому ґрунті в екологічно чистих умовах.

На локації можна замовити екскурсію фермою, де буде можливість дізнатись всі тонкощі діяльності ферми, а після прогулянки, самостійно продегустувати фірмові “равликові” страви від шефа. 

Як доїхати до локації?
Спробуй карпулінг: близько 40 хвилин трасою Е40 з Києва
Авто: близько 40 хвилин трасою Е40 з Києва

7. Дегустація “Смак українських Карпат”

м. Львів

7.  Дегустація “Смак українських Карпат”
Фото: “Смак українських Карпат”

На території музею “Шевченківський гай”, що розкинувся просто неба, усі охочі мають змогу продегустувати традиційні локальні продукти з 4-х регіонів Карпат – Львівщини, Закарпаття, Прикарпаття та Буковини. 

До дегустаційного набору входить нарізка з екологічно чистого м’яса, асорті натуральних сирів з овечого, козячого та коров’ячого молока, соки та лекварі (варення) з дикоростучих карпатських ягід.

Як доїхати до локації?
Автобусом: близько 3,5 годин з Івано-Франківська
Авто: близько 2 годин по трасі H09 з Івано-Франківська