30 дивовижних місць незалежної України

за підтримки

30 років незалежності, а ми ще й досі повною мірою не зрозуміли наскільки гарна наша Україна. Ми дивимось ролики youtube-блогерів і TikTok-ерів, підписуємось на тревел-пабліки Instagram, навіть почали частіше подорожувати країною під час пандемії, і все одно продовжуємо щоразу відкривати для себе нові місця від яких перехоплює подих.

Разом з Becherovka ми зібрали 30 місць України для твоєї незабутньої подорожі. В нього увійшли гори та озера, міста та села, наземні і підземні пам’ятки. Ці місця допоможуть не тільки спланувати мандрівку, а й відкрити Україну: красиву, різну, колоритну, цікаву, захоплюючу, давню й сучасну.

1. Говерла та Чорногірський хребет

30 місць незалежної україни говерла та чорногірвський хребет
Фото: архів veterdoit.com

Вдихнути на повні груди в місці де Україна торкається неба – справжня мрія для багатьох українців. Шлях на Говерлу – це букові праліси та смереки, альпійські луки та гірські потоки.

Якщо хочеться побачити щось менш «трендове» – вирушай на прогулянку кам’яними коридорами гори Шпиці. Неймовірна панорама відкривається і з найнижчого з карпатських двотисячників – вершини Ребра (2 001 м).

Карпати манять не лише горами. Серед зелених хвиль Чорногірського хребта хтось дуже могутній розкидав жменьку сапфірів. А найцінніший із них – найвисокогірніше озеро України Бребенескул.

2. Дністровський каньйон

З села Петрилів Івано-Франківської області починається, а селом Трубчин Тернопільської області закінчується – так виглядала б загадка про Дністровський каньйон. Він розкинувся на 250 кілометрів і є одним із найбільших в Європі. Це круті скелясті та заліснені береги, неторкана природа й острови.

Пам’ятки поруч з каньйоном – окремий маршрут країною. Це подорож до надр землі тунелями найбільшої у світі гіпсової Оптимістичної печери (260 км), дотик до історії у стінах Хотинського замку та просто неба концерт, хедлайнером якого є Джуринський водоспад – найбільший на рівнинній частині України (16 м).

Спочити на маршруті варто у Заліщиках – одному з наймальовничіших в Україні міст, яке турботливо обіймає сам Дністер.

3. Печера Оптимістична

30 місць незалежної україни печера оптимістична
Фото: Борщівський краєзнавчий музей

На Тернопільщині знаходиться найбільше гіпсове підземелля світу – 260 кілометрів завдовжки. Коридорам близько 10 мільйонів років. І вони зовсім не схожі на соляні в Соледарі, прогулятись якими можна сидячи в когось на плечах. В Оптимістичній є місця, де можна розігнутись в повний ріст. Але без прогулянки навколішки й по-пластунськи тут не обійдеться.

Оптимістична повністю не досліджена. І цим ще більше приваблює поціновувачів «темряви». Найбільший інтерес викликають нещодавно відкриті кальцитові геліктити – утворення, які своєю формою нагадують корали, або покриті інеєм дерева.

4. Хотинська фортеця

де має побувати кожен українець хотинська фортеця

Середньовічна фортеця в Хотині – центр розвитку ремесла та торгівлі, учасник війн та баталій. Екскурсія по Хотинській фортеці замінює семестр з історії України у школі.

Хотин захоплювали поляки та турки. Фортеця прославила гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, який зупинив вторгнення на Західну Європу яничар. Пам’ятає часи Визвольної війни та Богдана Хмельницького. Хотинська твердиня була наймогутнішою свого часу у Східній Європі. У 1856-му вона втратила статус військового об’єкту, а 100 років потому була визнана пам’яткою архітектури.

5. Рожеві озера

де має побувати кожен українець рожеві озера

На півдні України є 7 унікальних рожевіших за фламінго та солоніших за страву без тями закоханої людини озер. Найвідоміші із них – Сиваш, Генічеське та мертве Лемурійське «море».

Чим спекотніше літо, тим насиченіший рожевий колір, а вода набуває більш цілющих властивостей. Купання у водоймі підвищує імунітет, покращує стан шкіри та лікує суглоби.

6. Дельта Дунаю та Вилкове

Дельта Дунаю – друга за площею у Європі. З 5 640 квадратних метрів 1 200 дістались Україні. Біля румунського мису Ізмаїльський Чатал русло річки ділиться на два гирла. Українська частина – Кілійське, вздовж якого знаходиться Дунайський біосферний заповідник. Тут проживає одна з найбільших у світі колоній пеліканів – головних конкурентів місцевих рибалок із Вилкове.

Вилкове – унікальне для нашої країни місто в дельті Дунаю, яке збудоване на воді. Тут не вулиці, а канали, не автобуси, а човни. А копанню бараболі тут віддають перевагу ловлі оселедця.

7. Соляні шахти в Соледарі

де має побувати кожен українець соляні шахти в соледарі

Соледар – невеличке містечко в Донецькій області, в якому видобувають гігантські об’єми кам’яної солі. А «вчорашню» шахту перетворили на діючий музей.

Це прогулянка на 300-метровій глибині. Стіни, підлога і стеля тут із солі. Шахта настільки велика, що в ній помістились концертна зала, соляні скульптури, спелеосанаторій та навіть футбольне поле. А усі зали з’єднані гігантськими розмірами немов для велетнів коридорами.

У будь-яку пору року тут зберігається температура +15. Тому навіть у спеку краще прихопити із собою щось тепліше за футболку.

8. Верховина

Селище в Івано-Франківській області, яке надихає на створення шедеврів. Михайло Коцюбинський у 1911-му у Верховинському районі написав «Тіні забутих предків», а Сергій Параджанов 53 роки потому зняв однойменну кінострічку, яка й досі залишається номером один у переліку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Дім, в якому надихався життям і побутом гуцулів для своєї режисерської роботи Сергій Йосипович, наразі є хатою-музеєм. Але це нічого – номерів в готелях та хат, які можна орендувати для відпочинку, у Верховині всім вистачить.

9. Синевир

Фото:  Nazar Magellan

Окрім офіційних звань найбільшого (7 га) і найглибшого (24 м) озера Карпат Синевир ще й одне з наймістичніших місць України. З ним пов’язані легенди та повір’я і, звичайно, усі про кохання.

У безводдя стає зрозуміло, чому Синевир називають морським оком. Посередині озера з’являється невеликий, площею всього в декілька квадратних метрів острівець. І з висоти пташиного польоту озеро нагадує око, столітні смереки навколо якого немов вії.

10. Чорнобиль

де має побувати кожен українець чорнобиль
Фото: архів veterdoit.com

Місце наймасштабнішою техногенної екологічно-гуманітарної катастрофи, яка трапилась 26 квітня 1996 року. Досі такий болючий рубець.

Сьогодні місце відчуження це ще й унікальний природний парк, куди можна потрапити цілком безпечно в рамках офіційної екскурсії. Це прогулянка в місце, де зупинився час. Від побаченого і почутого в тебе точно з’явиться мороз по шкірі. Тут в дорослого як в дитини зашкалює цікавість, а на деяких ділянках території ще й досі – показники дозиметрів.

Чорнобиль – це трагічна історія, яка не має повторитись, але її абсолютно точно потрібно знати. А місце тієї трагедії можна й побачити.

11. Кам’яна могила

де має побувати кожен українець кам'яна могила
Фото: Sergey Goruppa

Кам’яна Могила – природно утворений просто неба поблизу Мелітополя музей, який включає експонати від кам’яного віку до епохи бронзи. Кам’яна Могила древніша за англійський Стоунхендж та єгипетські піраміди.

Це найдревніший пам’ятник України, який упродовж багатьох тисячоліть був храмом для різних племен і народів. Тут проводили жертвоприношення, а дослідники знайшли на стінах кам’яного «панцира» понад три тисячі наскельних малюнків. Саме знахідки у Кам’яній могилі лягли в основі гіпотези, що письменність з’явилась іще у палеоліті.

12. Острів Джарилгач

місця україни де варто побивати острів джарилгач

Найбільший в Україні й Чорному морі острів знаходиться на Херсонщині. Це єдиний незаселений острів Європи. Він відомий своїми лікувальними грязями та солоними озерами з високим вмістом йоду та брому.

З 2009 року на острові знаходиться Джарилгацький національний природний парк. Тут розташоване наметове містечко та дозволене рибальство. На острові можна зустріти муфлонів, диких кабанів та без перебільшень цілі стада оленів.

Головна місцева пам’ятка – збудований в 1902 році 24-метровий Джарилгацький маяк.

13. Олешківські піски

місця україни в яких варто побувати олешківські піски
Фото: Тетяна Адамчук

В 40 кілометрів на схід від Херсона знаходиться друга найбільша пустеля у Європі площею 1 600 квадратних кілометрів.

Олешківські піски – напівпустеля. Влітку пісок нагрівається до 70 градусів, а висхідні потоки здатні розганяти дощові хмари. Посеред розпечених піщаних барханів на глибині 300 метрів є прісне підземне озеро і справжній оазис.

Частина парку закрита і є чинним військовим полігоном, а друга відчинена для туристів.

14. Водоспад Шипіт

Недалеко від селища Пилипець шепоче водоспад Шипіт. Назва дещо саркастична, тому що «шипіт» чути здалеку. А рев води більше нагадує музику автомагістралей, якими без перепочинку мчать автівки.

Найкращий час для відвідин водоспаду – навесні, коли на схилах Гемби тануть сніги, створюючи могутній потік.

15. Острів Хортиця

де має побувати кожен українець Острів Хортиця
Фото: wandrivets.com

Напевно, одна з найвідоміших історичних пам’яток України. Наша гордість та святиня. На Хортиці розташований історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», який став узагальненим образом усіх козацьких січей.

Хортиця – одна з найважливіших історичних спадщин країни. Тут в 972 році загинув Київський князь Святослав Ігоревич, звідси вирушав у козацькі походи Наливайко. Місцеві луки топтали коні війська гетьмана Сагайдачного, а Богдана Хмельницького тут підтримали реєстрові козаки у часи Визвольної війни.

16. Асканія-Нова

асканія нова
Фото: galleryua.com

Найстаріший степовий заповідник планети. І знаходиться він в Україні – в Херсонській області. Унікальна місцина – єдина у всій Європі ділянка недоторканого степу. Площа заповідника – 33 тисячі гектарів, і третина – абсолютно заповідна зона. Вона ніколи не оброблялась і завжди була дика.

Асканія-Нова це місце проживання понад 1 200 тварин з п’яти континентів. Це єдиний «зоопарк», у якому господарюють саме тварини, а людина лише тимчасовий гість. Тут можна на відстані витягнутої руки побачити зебру чи антилопу. А ось так само близько підходити до бізона чи оленя – не радимо.

17. Подільські товтри та Бакота

Важко уявити, але Подільські товтри – це колишній бар’єрний риф. Було це давно – близько 20 мільйонів років тому. Але сьогоднішні пагорби «вчора» були дном Сарматського моря. А гірський кряж – це і є ті самі коралові рифи.

Бакота теж має свою цікаву, але трагічну історію. Тут був адміністративний центр Дністровського Пониззя, на кам’яних схилах знаходився чоловічий монастир із тисячолітньою історією, затопили у 80-х роках минулого століття в ході будівництва Новодністровської ГЕС. Людей переселили в сусідні міста, а Бакота пішла під воду разом з іншими 27 селами.

18. Актівський каньйон

де має побувати кожен українець актівський каньйон
Фото: Настя Телікова

З одного боку Актівський каньйон насправді скеляста долина річки Мертвовод. З іншого – це єдина в Європі місцина, яка за своїм геолого-ландшафтним ознаками схожа на той самий арізонський Гранд Каньйон.

Довжина каньйону 5 кілометрів, а висота сягає 50 метрів. Його називають Долиною диявола та Малим Кримом.

19. Мигія та Бузький гард

де має побувати кожен українець Мигія та Бузький гард
Фото: архів veterdoit.com

В 5 районах Миколаївської області вздовж Південного Буга розкинувся національний природний парк «Бузький Гард». Тутешні пороги порівнюють із пейзажами швейцарських гір. Але вони наші – українські та неповторні.

Створені річками мільйони років тому пороги, сьогодні стали справжньою меккою для прихильників рафтингу. На Мигійських порогах влаштовують міжнародні змагання з плавання на байдарках.

20. Херсонські плавні

херсонські дніпровські плавні
Фото: zaporizhzhia.city

Перед зустріччю з Чорним морем Дніпро немов чепуриться та видихає з полегшенням. В Херсонській області він найгарніший. Тут вдалось зберегти його природну красу.

Херсонські плавні – природні, неторкані лабіринти Дніпра. Це клаптик казкового світу дикої української природи. Спуск плавнями на байдарках по нашій «Амазонці» – особливий вид медитації.

21. Ольвія

де має побувати кожен українець Ольвія
Фото: ukrainer.net

У 1926 році на Миколаївщині був заснований Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія». У VI сторіччі до наших часів тут знаходилась антична грецька колонія, яка проіснувала з тисячу років. Ольвія була оточена міцними мурами й вежами. Її головна площа – агора, вимощена кам’яними плитами, а на вулицях хизувались своїм статусом у вигляді статуй давньогрецькі боги та герої тих часів.

Відомо, що в місті існувала розгалужена система водопроводу. А навколо Ольвії знаходився некрополь. Це місто у своїх роботах згадував сам Геродод.

22. Мезинський нацпарк та Десна

Мезинський нацпарк та Десна
Фото: архів veterdoit.com

Місце, де потрібно спостерігати унікальне природне явище розливу ріки та рахувати створені нею заплавні озера. Їх близько 17 і більшість із них знаходиться між селами Курилівка та Радичів. То зігнуті немов підкова, то, немов стародавні настінні малюнки.

Мезинський нацпарк дійсно може похизуватись цікавими археологічними пам’ятками. Археологи знайшли тут палеолітичну стоянку віком 20 тисяч років та залишки житла із кісток мамонта. Саме тому волохатий слон зайняв чверть емблеми нацпарку.

23. Тустань

місця україни де варто побувати тустань
Фото: архів veterdoit.com

Наскельне місто-фортеця, клаптик середньовіччя в Карпатах. До наших часів залишились самі лише скелі – Камінь, Гострий Камінь, Мала Скеля та Жолоб. Твердиня була сім поверхів заввишки, а через кам’яні стіни – неприступною для ворога.

Завдяки художнику та археологу Михайлу Рожку можна зрозуміти як у XVI століття виглядала Тустань. А що літа тут проходить фестиваль «ТуСтань» для охочих пірнути у середньовіччя із головою.

24. Кам’янець-Подільський

де має побувати кожен українець кам'янець подільский

Місто неймовірного симбіозу історії, природних пам’яток, та сучасності. Сюди щодня приїжджають тисячі туристів, повторюючи один за одним той самий маршрут: по Новопланівському мосту через Смотрицький каньйон до ратуші та вірменського бастіону. Вздовж Смотрича через замковий місток у Стару фортецю.

Тут щороку влаштовують фестиваль повітряних куль і чемпіонати України з повітроплавання.

25. Харків

де має побувати кожен українець харків
Фото: Kate Teplaya

Одне з найбільших міст України й друге за чисельністю населення після Києва. Харків – перша столиця радянської України. Причому, у престижному статусі перебував двічі. Перший раз – неформально з 19 грудня 1919 року та офіційно з 13 липня 1923 року. А другий – тимчасово під час німецько-фашистської окупації Києва з 16 лютого до 10 березня 1943-го.

Харків – це «мільйони» студентів, зелені парки та сквери, найбільша площа у Європи, Другий у рейтингу найстаріших в Україні.

26. Львів

де має побувати кожен українець львів
Фото: Nico Benedickt

У Львова кавовий подих, він завжди чепурний куди не глянь – хоч оббіжи навколо Площу ринок, хоч покрутись на 360 на Ратуші або Високому замку. Чи зазирни у вірменський дворик, або пройдись підземеллям. Львів знає більше історій ніж Старець Фура і кожна з них не гірша за романи Джорджа Мартіна. Так хочеться знайти час послухати кожну із них.

27. Одеса

де має побувати кожен українець одеса
Фото: Ddddddarya

Поціновувачі «старовини» ще й досі приїжджають в Південну Пальміру в пошуках дворикам того неповторного одеського колориту. Шукають і знаходять. А молодь любить Одесу за її сучасність. За гастрономічне різноманіття, безсонні ночі на пляжних вечірках, та адреналін під час моторних морських прогулянок.

Одеса – найбільший морський торговий порт країни, а ще столиця гарного настрою. Неможливо сумувати в місті біля моря.

28. Чернівці

де має побувати кожен українець Чернівці

Австрійський слід на південному заході України. Саме за австрійського періоду (1775 – 1918) місто почало процвітати. В 1866-му Чернівці поєднали з Європою залізницею. В 1875-му заснували університет. А в 1897-му запустили перший трамвай.

Чернівецький університет – навчальний заклад, в який хочеться надіслати свої документи, не питаючи про існуючі факультети та напрямки. Він нагадує музей, галерею, палач. Кращий за Гогвартс, тому що по його коридорам не снують тролі, а охороняють територію ввічливі, усміхнені дядечки, а не летючі дементори.

29. Маріуполь

маріуполь
маріуполь
маріуполь

Форпост України й тимчасовий центр Донецької області. 13 квітня 2014 року Маріуполь захопили проросійські терористичні формування. Але вже два місяці потому місто визволили добровольчі українські батальйони.

Маріуполь – вітрина українського Приазов’я, центр металургії та найважливіший торговельний порт Азовського моря. Символ нового Маріуполя – креативний простір «Вежа», який знаходиться у будівлі 110-річної водонапірної вежі. Це 157 сходинок на шляху до найкращого оглядового майданчика міста.

30. Київ

де має побувати кожен українець київ столиця
Фото: Наталія Азаркіна

Київ – не просто столиця, найбільше місто України та одне з найстаріших в Європі.

Київ – центр сучасної культури та мистецтва, відповідальними за які є Мистецький Арсенал, Пінчук арт-центр та ще десятки галерей та кінофестивалів. Тут зароджуються по-справжньому європейська ресторанна культура із закладами кухонь світу на різні за товщиною гаманці.

Ми любимо Київ й Україну і здатні назвати щонайменше сотню причин, чому ти маєш відвідати кожне з вищезгаданих місць. Можемо, але відчуваємо, що ти вже на «гачку» і зробив свій вірний вибір – склав свій маршрут.

Спеціально до 30-річчя Незалежності України бренди Becherovka випустив лімітовану серію Becherovka Ukraine Edition, що покликана привітати всіх українців з ювілеєм.

Цей матеріал створено за підтримки партнера

Що це означає?