Куди піти у Львові? Цікаві місця та маршрути? Площа Ринок, Високий замок, Оперний театр – своєрідна програма-мінімум для туристів. Та Львів щоразу відкриває щось нове – місця, історії, емоції.
Команда lviv.travel підготувала підбірку альтернативних місць для відвідин, що точно згодиться як для досвідчених мандрівників, так і для новачків.
1. Порохова вежа
вул. Підвальна, 4
Це одна із небагатьох добре збережених оборонних споруд міста. Звідси й назва. Сьогодні тут розташований Центр Архітектури, Дизайну на Урбаністики — сучасний культурно-мистецький простір архітектурної спільноти міста. З 2019 року у Центрі діє постійна експозиція – «Мультимедійний макет Львова». Також тут часто проходять різні мистецькі заходи, екскурсії, виставкові проєкти. А на першому поверсі працює невеличка кав’ярня, де можна посмакувати смачним горнятком кави.
2. Меморіал Героїв Небесної Сотні
вул. Підвальна, 6
Недалеко від площі Ринок є унікальне та важливе місце для відвідин. Між вулицями Замковою та Кривоноса, реалізовано проєкт команди молодих архітекторів – Меморіал Героїв Небесної Сотні. Це, без перебільшень, сучасний публічний простір. Символізм закладений в тому, що Меморіал живий: так тут гуляють мешканці, бігають діти, а туристи роблять фото. По периметру розташовані оглядові майданчики, з яких Львів видно як на долоні. Місце поєднує глибокий сенс та естетику міського краєвиду.
3. Стрийський парк
вул. Паркова, вул. Стрийська, вул. Самчука
Це найбільший парк у Львові, відкритий ще у 1894 році. Вхід відкриває декоративна арка, далі – мальовниче озерце з лебедями. Неподалік розташована затишна оранжерея із екзотичними рослинами. У парку збереглись каскади струмків, водонапірна вежа, декоративні руїни, а на центральній липовій алеї – світло-музичний фонтан «Івасик-Телесик». Тут часто, особливо влітку, проходять різні ярмарки, музичні вечори, кіноперегляди тощо.
Що ще: 6 нетуристичних місць Львова
4. Монастир Святого Онуфрія
вул. Б. Хмельницького, 36
Це місце ти точно не знайдеш у типових туристичних маршрутах. Що цікаво, історично, саме з територій, прилеглих до Високого замку, і розбудовувався Львів. Монастир Онуфрія приваблює архітектурною гармонією, спокоєм та своєрідною безлюдністю. І це, буквально, у декілька кроків від центру міста. Як своєрідний орієнтир, ще здалеку, видніється вежа-дзвіниця, а мур довкола території монастиря окреслює увесь комплекс.
5. Шевченківський Гай
вул. Чернеча Гора, 1
Це музей народної архітектури та побуту під відкритим небом. Тут представлена унікальна дерев’яна архітектура Лемківщини, Бойківщини, Гуцульщини, Поділля, Буковини та Закарпаття. Справді, тут і школи, і церкви, майстерні та млини, оточені мальовничою природою. Справжні мікросела. У Гаю часто проходять різні фестивалі, ярмарки, творчі вечори та майстер-класи. Та найбільше, що приваблює — це автентика та гармонія з природою.
До речі, із Lviv City Card є чудова нагода потрапити у музей цілком безкоштовно!
6. Церква Святих Петра й Павла
вул. Театральна, 13
Культова споруда барокової архітектури Львова. Зведений ще на початку XVII ст. за сприяння ордену Єзуїтів. Особливо вражають масштаби оздоблення фасаду – скульптурні фігури та білокам’яний декор. Однак, більше таємниць приховують підземелля храму. У більшості із них розташовані крипти, в інших – облаштований простір для відвідин. Серед експозицій розміщені макети із панорамою княжого, готичного та барокового Львова.
Що ще: 5 місць для мандрівки вихідного дня на північ від Львова
7. Парк Івана Франка
вул. С. Крушельницької, 11-13
У Львові розташований найстаріший міський парк в Україні – парк Івана Франка. Закладений ще у XVI столітті, парк витриманий в англійському пейзажному стилі. Оригінальна альтанка-ротонда, звивисті алеї та багатовікові дерева формують своєрідну атмосферу. Сьогодні парк Івана Франка – найпопулярніше місце відпочинку для студентської молоді, занять спортом чи йогою, затишних вечірніх прогулянок тощо.
8. Площа Коліївщини
між вулицями Братів Рогатинців та Староєврейською
Невеличка площа у центральній частині міста. Історично тут розташовувався єврейський квартал Львова. Можемо уявити як зустрічались, спілкувались, працювали й приходили на рандеву місцеві мешканці. У 2021 році площу оновили. Тепер це – сучасний громадський простір. У центрі відновлено криницю у формі фонтану. По периметру є незвичні вуличні стільці, зелені насадження, освітлення та численні затишні ресторанчики.
9. Будинок Вчених
вул. Листопадового чину, 6
Фасад із могутніми атлантами, затишні балкони та лоджії — точно привернуть твою увагу. Історично будинок функціонував як закритий клуб галицьких аристократів, більш відомий як Шляхетське казино. Розкішність інтер’єрів справді вражає. Величезний хол із дерев’яними сходами, відкриті зали – Дзеркальна, Червона, Театральна та затишне подвір’я з мініатюрним парком. Сьогодні місце є популярним для проведення важливих подій, презентацій, фотосесій та екскурсій.
Що ще: Нові заклади Львова, які відкрили переселенці
10. Собор Святого Юра
пл. Святого Юра, 5
На Святоюрському пагорбі, в оточенні мальовничого ландшафту, видніється резиденція Греко-католицьких єпископів – Собор Святого Юра. Це цілий архітектурний комплекс із дзвіницею, собором, палацом митрополитів. Довкола території Собору було закладено Митрополичі сади. Сьогодні, це місце поєднує сакральність та сучасний громадський простір. Улітку тут проходять концерти, творчі вечори, презентації.
Лайфхак: Ці та інші місця Львова ти можеш відвідати з Lviv City Card – спеціальна карта, що дає знижку на активний відпочинок, атракції, заклади культури, ресторани та кав’ярні. З Lviv City Card ти економиш 40% та не витрачаєш час на купівлю квитків у довгих чергах.