Зараз заплатити 100 євро за переліт до Європи вважається значною сумою. В Америку знаходимо авіаквитки у дві сторони за 300-400 євро, а в тропіки на всю зиму можна злітати за 400-500. Кожен мандрівник знає, що спритність, уважність і терплячість — запорука покупки найбюджетнішого варіанту для перельоту.
Але ще 5 років тому віддати за квиток на Гоа більше 1000 євро було звичайною справою. А зліт в Прагу за 300 – просто удачею.
Ціни на авіаквитки нагадують гойдалки. Здається, числа змінюються довільно кожен день, абонавіть кожну годину. Проте за всіма цими змінами є цілком конкретна логіка. Спробуємо розібратися, як і чому змінюється вартість перельоту.
Популярність маршруту
Перевіримо три різних напрямки: Київ – Париж, Київ – Тель-Авів, Київ – Варшава. Подивимося, як відрізняється вартість на прямий переліт з України в ці міста.
В березні за двома напрямками літало тільки по дві авіакомпанії: з Києва до Парижа зараз літає МАУ і Air France, а з Києва до Тель-Авіва — МАУ і El Al. Ціни на прямі перельоти приблизно однакові у всіх перевізників на конкретному маршруті. Злітати у Францію можна за 250 євро, а в Ізраїль — за 100 євро.
Париж входить в ТОП-3 найбільш відвідуваних міст світу за версією Global Destination Index. Ейфелеву вежу на власні очі в 2018 році побачили майже 18 мільйонів туристів з усього світу. Для порівняння, у Тель-Авів у минулому році побувало 4 мільйони чоловік — рекордна кількість туристів у місті за весь час. Це одна з причин, чому вартість перельоту з Києва до Тель-Авіву більш ніж в два рази дешевше, ніж в столицю Франції, хоча відстань в обидва міста майже однакова — близько 2500 км.
Полетіти з Києва до Варшави прямим рейсом Можна не тільки з МАУ або LOT. Лоукости пропонують більш низькі ціни, але це не особливо стимулює великі авіакомпанії знижувати тарифи. Тому в столицю Польщі можна полетіти як за 12 євро, так і за 34. Ціни в Варшаву набагато нижчі, так як місто не настільки популярне у туристів. Іноземців у Варшаві в 2018 році було в два рази менше, ніж в Тель-Авіві — близько 2 мільйонів чоловік.
Перевіримо, які тарифи пропонують на рейс Київ – Париж зараз. З травня 2019 року по цьому напряму буде літати ще один французький авіаперевізниками — Aigle Azur. Кожна з трьох авіакомпаній пропонує авіаквитки за різними тарифами. Самий бюджетний переліт у Aigle Azur коштує близько 65 євро в одну сторону, МАУ та Air France — 250 євро в одну сторону.
В тримісячному інтервалі тариф 65 євро з’являється щораз в середу і п’ятницю. Звичайно, це вимушене заниження, так як Aigle Azur тільки з’явився на українському ринку авіаперевезень. Але це може відбитися на вартості авіаквитків у двох інших конкурентів. Ціна в районі 100-120 євро буде найбільш конкурентоспроможною.
Таким чином, на формування вартості авіаквитка однозначно впливає популярність і завантаженості маршруту, наявність конкурентів і їх цінова політика.
Час перебування в пункті призначення
Більша частина пасажирів протягом тижня це люди, які літають в робочих справах. Відрядження не займають багато часу. Найчастіше з бізнес-поїздки вони повертаються через кілька днів, а переліт їм оплачує роботодавець. У той же час, самостійні мандрівники більш чутливі до ціни, оскільки платять за себе самі. Саме їм авіакомпанії намагаються пропонувати найнижчі ціни.
Як авіакомпанія відрізняє приватного туриста від бізнес-туриста? Ті, хто їздять у відрядження, зазвичай намагаються повернутися додому на вихідні. Відповідно, найдорожчі дні для зворотного перельоту — четвер і п’ятниця.
У тарифах великих авіакомпаній ціна на квиток «в один кінець» становить близько 70% від перельоту «туди-назад». Краще порівняти вартість перельоту в обидві сторони і окремо двох one-way квитків. Ця система не працює з лоукостами, до речі. Тому можна сміливо купувати квитки окремо.
Квиток в один кінець коштує дорожче. Авіаперевізник розуміє, що пасажир буде повертатися, і зацікавлений, щоб назад він знову летів цими ж авіалініями. Тому вартість перельоту «туди-назад» дешевше. Хоча це правило працює не у всіх авіакомпаніях.
З якою метою чоловік купує квиток, в які дні тижня збирається летіти і на який період — все це теж впливає на вартість авіаквитка. Ідея в тому, щоб грамотно розподілити ціну між різними типами мандрівників.
Тарифна сітка
У кожної авіакомпанії існує своя тарифна сітка: деякі пропонують 10 або 15 тарифів, лоукост менше — 3-5. Тарифна сітка — це вилка вартості квитків на один і той же рейс в конкретний день.
Наприклад, перші 10 авіаквитків на рейс Київ – Варшава 1 червня стоять 20 євро. Коли ці 10 квитків продані, то наступні 10 продають за вищою ціною. Останні квитки на цю дату можуть обійтися і в сотню євро. Так авіакомпанія регулює завантаженість рейсу.
Крім кількості квитків, на підвищення вартості впливає, термін до дати вильоту. Більшість дешевих квитків можна купити тільки завчасно.
Авіакомпанії дуже люблять підвищувати тарифи в свята, або якщо в пункті призначення проходить якийсь важливий захід (концерт, фестиваль).
Наступний фактор, який впливає на різницю у вартості тарифів — сервіс на борту, опції повернення та обміну квитків, багаж і ручна поклажа, вибір місця. Чим більше можливостей передбачено в умовах тарифу, тим вищою буде ціна квитка. Але кожен пасажир під час бронювання сам обирає — заощадити на сервісі під час перельоту чи ні.
Тарифи у WizzAir
Тарифи у Ryanair
Загалом, правда в тому, що ціни відображають готовність людей платити за авіаквитки. Здорова конкуренція в сфері авіаперевезень, зростання кількості пасажирів і бурхливий розвиток туристичної галузі в різних країнах — все це впливає на вартість квитків. Зараз літаком подорожує набагато більше людей, ніж кілька років тому. Така тенденція справді радує.
Цей матеріал створено за підтримки партнера — пошуковика дешевих авіаквитків turisto.com.