Винний туризм: гід по найкращих українських виноробнях

Українське виноробство стоїть на порозі буму, майже так само, як і внутрішній український туризм. До речі, винні подорожі, що давно вже стали невід’ємною частиною туристичного бізнесу багатьох європейських, і не тільки, країн, поширюються також в Україні. Говорячи про своє вино, перше, що згадують українці – це Крим, але все більше мандрівників дізнаються про інші винні регіони України – Одещину, Миколаївщину, Херсонщину, Вінниччину, Тернопільщину, Хмельниччину, Київщину, Харківщину, Львівщину та Закарпаття.

Спільно з організаторами Kyiv Food and Wine Festival, які вже 5 років розвивають українську винну культуру та знайомлять українців з вітчизняними винами та виноробами, ми підготували гід по найкращих та найцікавіших виноробнях, які варто відвідати вже цієї осені. До речі, 5 та 6 жовтня пройде ювілейний фестиваль сиру та вина на ВДНГ, де можна буде скуштувати вина усіх виноробень із нашої добірки.

Центр культури вина SHABO

Facebook: Центр культури вина SHABO

Де знаходиться: Білгород-Дністровський район, селище Шабо, вул. Швейцарська, 10

Як дістатись: звісно ж, власним авто – селище Шабо розташоване на відстані 70 км від Одеси. Також можна дістатись електричкою або автобусом з Одеси, або маршрутним таксі з Білгород-Дністровського. Дорога мальовнича та комфортна

Коли вперше потрапляєш до виноробні SHABO (власне, це не просто виноробня, а справжнісінький центр винної культури), спершу важко повірити, що все те, що ти бачиш, розташоване десь у селищі Шабо неподалік Одеси.

Компанія має власні виноградники, на яких вирощують відомі європейські сорти – Каберне Совіньон, Мерло, Рислінг, Шардоне, Піно Гріджіо, Совіньйон Блан, Мускат Оттонель, а також популярні в Україні грузинські сорти Сапераві та Ркацителі і справжній український автохтон – білий сорт Тельті-Курук (у перекладі з турецької – “лисячий хвіст”).

Виробництво вражає – це дійсно космічний рівень. За оснащеністю виробничо-технологічна база SHABO є однією з найкращих у Європі. Окрім вин, тут виробляють також міцні виноградні напої – бренді та виноградну горілку. Весь процес можна побачити на власні очі: відділення з приймання та переробки винограду, гігантське підземне виносховище, цехи з вініфікації та витримки, відділення елітних вин та комплекс з виробницта міцних напоїв.

Окремої уваги заслуговує дім ігристих вин Шабо. Це – окрема будівля, що розташована серед виноградників неподалік від основного комплексу. Сюди також можна потрапити з екскурсією і на власні очі подивитись, як «відпочивають» дріжжі в інкубаторі, як витримується ігристе а методом Шарма (традиційна технологія, за якою виробляють у тому числі славнозвісне просеко) у величезних блискучих ємкостях із нержавіючої сталі, або як обережно та потроху перевертають пляшки, у яких витримується ігристе, що виробляють за класичним методом вин Шампані.

екскурсії на українські виноробні Центр культури вина SHABO
екскурсії на українські виноробні Центр культури вина SHABO
екскурсії на українські виноробні Центр культури вина SHABO

Що пити:

Вибір якісних вин величезний, очі розбігаються. Зупинимося на декількох зразках.

Shabo Classic Brut – витримане ігристе, створене за класичним методом із сортів Піно Нуар та Шардоне (саме з них роблять вина у Шампані). Чудовий комплексний та свіжий цитрусовий аромат з легкими нотками хлібної скоринки, насичений фруктовий смак та “довгограючі” бульбашки вас дуже потішать.

Shabo Classic Сапераві – виготовлене з класичного грузинського сорту, що росте на власних виноградниках Шабо. Збалансоване, елегантне, з помірно-насиченим ароматом та смаком з нотами чорниці та полуниці, дуже гастрономічне вино.

Shabo Reserve Тельті-Курук – біле сухе, створене з одноіменного сорту, що росте саме у цій місцевості. Вино має тонкий квітковий аромат з легкими нотами цитрусу та освіжаючий, легкий, але впізнаваний смак із характерними для Шабського теруару мінеральними нотками та витонченими тонами фейхоа.

Shabo reserve Ркацителі – так зване “помаранчеве” вино, виготовлене з ароматного білого сорту Ркацителі за стародавньою кахетинською технологією (вино витримується у “підземному” глиняному сосуді – квеврі). Ркацителі – незвичайне за смаком і ароматом вино, гармонійне і добре структуроване. Завдяки витримці у квеврі має нетиповий для сухих білих вин бурштиновий колір, саме за це воно і зветься “помаранчевим”. Радимо не переохолоджувати, інакше ви навряд чи зможете повністю оцінити аромат та смак цього унікального вина.

Де їсти:

Поруч із виноробнею та Центром культури вина – ресторан “Шабський дворик”, дуже затишний, з автентичною бесарабською та грузинською кухнями (що не дивує, оскільки власники SHABO – сім’я з Грузії). Страви дуже смачні, вина, звісно ж – SHABO.

Як розважатись:

Чесно кажучи, окрім дегустацій та технологій, у Центрі культури вина Шабо ви знайдете стільки всього, що вистачить на цілу добу: експозиція сучасного мистецтва та галерея Shabo Art Center, унікальний ландшафтний дизайн, пам’ятник виноградній лозі та арт-ансамбль “Трилогія виноградної лози” відомого одеського скульптора Михайла Реви, мультімедійна скульптура “Фонтан Діоніса”, музейний лабіринт – обережно, не загубіться! А також – два музейні кінозали та музей Шабо, якщо у вас вистачить на нього часу та сил.

Виноробня Artwinery

Facebook: Виноробня Artwinery

Де знаходиться: Донецька область, м. Бахмут, вул. Патріса Лумумби, 87

Як дістатись: до Бахмута – автобусом або потягом, від центрального автовокзалу або залізничного вокзалу можна замовити таксі до заводу ігристих вин. Власне авто – звісно, якщо маєте таку можливість.

Унікальна виноробня, що була раніше відома як “Артемівський завод шампанських вин”, розташована у місті Бахмут (раніше – Артемівськ). Спеціалізується виноробня на виготовленні ігристих вин. Тут вже понад півстоліття виробляють ігристі вина за класичною технологією витримки в пляшках.

Artwinery має цікаву історію: виробництво розташоване у старовинних штольнях, що залишились від підземного алебастрового заводу, який започаткував у Бахмуті наприкінці ХІХ століття прусський іженер Едмунд Фарке. Штольні мають унікальний мікроклімат: у будь-як пору зали зберігають постійну температуру 12-14 °C і стабільну вологість – саме в таких умовах виробляють ігристе у французський провінції Шампань. Зараз стіни штолень розфарбовані сучасними митцями, що додає суворим та технологічним виробничим приміщенням певного шарму. По’єднання старовинної, перевіреної часом технології та найсучаснішого обладнання дозволяє компанії виробляти ігристе вино, що за якістю може бути порівнянне з продукцією світових лідерів у світі ігристих.

В асортименті продукції бахмутських майстрів-виноробів є і брюти, і екстра брюти, і абсолютно сухі брюти зеро, але, крім того, і напої, розраховані на масовий попит: солодкі та напівсолодкі ігристі з вираженим фруктовим ароматом та приємним смаком, як то кажуть, “для дівчаток”.

Виноробня Artwinery бахмут
Виноробня Artwinery бахмут соледар
бахмут соледар Виноробня Artwinery

Що пити:

Artinero біле брют Forte – витончене ігристе з білих сортів Шардоне, Рислінг, Аліготе. Ноти білих квітів в ароматі гармонійно поєднуються з тонами білих ягід та стиглих фруктів у смаку. Післясмак – тривалий та освіжаючий.

Grand Artinero рожеве брют – ніжний рожевий колір, ягідно-фруктовий аромат, з відтінком стиглого абрикоса, червоних та чорних ягід. Смак – насичений, з тривалим післясмаком лісових ягід.

Artwine біле брют Натюр – витримане ігристе для тих, хто цінує класичні ігристі вина. Купаж Піно, Шардоне, Рислінг, Аліготе. Витримка у пляшці протягом 36 місяців. Аромат – квітучі дерева та білі фрукти. Збалансований так комплексний смак з нотами фруктів та бріошу.

Де їсти:

Опція “поїсти у шато” на заводі Artwinery відсутня – радимо попередньо “заправитись” у одному із закладів громадського харчування у Бахмуті.

Як розважатись:

Головна розвага на заводі Artwinery – власне, штольні та дегустація. Але, повірте, вони варті багатьох інших розваг.

Важлива інформація щодо графіку екскурсій: у суботу екскурсії проводяться тільки за попереднім записом, у неділю не проводяться взагалі. Якщо плануєте подорож у вихідні, краще попередньо телефонувати до екскурсійного відділу.

Сімейна виноробня Beykush Winery

Сайт: beykush.com

Де знаходиться: Миколаївська область, Очаківський район, селище Чорноморка

Як дістатись: найкращий варіант – власним авто (відстань від Очакова – близько 6-7 км).

Виноробню було засновано не так давно, у 2010 році. Вона має власні виноградники загальною площею усього 11 га, що розташовані на Бейкушському мисі, який з одного боку омивається Березанським лиманом, а з іншого – Бейкушського затокою. На виноградниках вирощують Шардоне, Піно Нуар, Піно Грі, Сапераві, Ркацителі, Мерло, Каберне Совіньон, Альбаріньйо і ще декілька сортів винограду.

Виноробня Бейкуш — це маленьке сімейне господарство, що має невеликий за українськими стандартами виноградник. Тут вирощують міжнародні сорти з кращих розплідників Франції та Італії, а також аборигенні сорти причорномор’я із Грузії та України. Приїхати сюди буде цікаво тим, хто дійсно захоплюється вином та хоче дізнатись більше про тонкощі та особливості виробничого процесу на прикладі маленького сімейного, але насправді унікального та цікавого виробництва. Ви можете приїхати на збір врожаю (його проводять вручну), або навіть на певний час доєднатись до команди, що виробляє надзвичайно особливі та якісні вина.

Власник виноробні Євген Шнейдеріс є прихильником так званого теруарного виноробства. У Бейкуш не використовують пестициди та гербіциди, тому ці вина можно вважати у певному сенсі органічними.

де виноробні в україні Сімейна виноробня Beykush Winery
де виноробні в україні Сімейна виноробня Beykush Winery
де виноробні в україні Сімейна виноробня Beykush Winery

Що пити:

Артанія Бiле 2017 – бленд європейських сортів Шардоне, Совіньйон Блан, Аліготе, Тіморассо, Шенен Блан та Альбариньо з врожаю 2017 року, вирощених на власних виноградниках Бейкуш. Вино витримане на осаді протягом 9 місяців,що додає його аромату більше комплексності та елегантності. Свіжі тони персиків, зелених яблук, стиглої дині та польових квітів гармонійно поєднується зі свіжим смаком цього чудового вина.

Артанія Червоне 2015 – чудовий бленд Сапераві, Темпранільйо, Пінотажа, Мерло та Піно-Нуара врожаю 2014 року. Вино витримане протягом 9 місяців у бочках з американського дуба. Аромат та смак – червоні ягоди, вишня та стручки ванілі.

Кара Кермен – легендарне вино від Бейкуш, справжнє українське «амароне». Для того, щоб його створити, виноград попередньо підсушують у спеціальних вентильованих приміщеннях для втрати вологи та насичення цукром. Це вино має насичений, темний та густий колір, багатий смак та шалену ароматику суміші спецій, чорного шоколаду та вишні. Кара Кермен випускається у дуже невеликій кількості, що є одним із факторів його унікальності. Тож обов’язково скуштуйте, якщо доведеться на нього потрапити.

Де їсти:

Власного ресторану виноробня не має, але з голоду, швидше за все, вам померти не дадуть.

Як розважатись:

Брати активну участь у процесі виноробства, спілкуватись з власником (Євгеній Шнейдерис – надзвичайно приємний співбесідник) та його колегами.

Сімейна виноробня Богдана Павлія

Facebook: Особиста сторінка винороба

Де знаходиться: заповідник Бакота, неподалік від села Грушка (приблизно 45 км від Кам’янець-Подільського), Хмельницька область

Як дістатись: найпростіше – власним авто, але маєте враховувати, що частина дороги від Кам’янець-Подільського буде непростою. Варіант – потягом до Кам’янець-Подільського, звідти – маршруткою або таксі, але тою самою непростою дорогою. І повірте, коли дістанетесь Бакоти, не пошкодуєте – там нереальна краса.

Виноробня Павлія – краса Подільських Товтр. Львів’янин Богдан Павлій розпочав вирощувати виноград на дачі ще у 90-х, і спершу це було щось на кшатлт хобі, що незабаром перетворилось на справу життя. Пан Богдан має власні виноградники у Бакоті та Каветчині (це мальовничі села Хмельниччини, що розташовані у Каменець-Подільському районі).

У Бакоті вирощують червоні європейські сорти – Каберне Совіньйон, Сіра та інші, і саме Богдан Павлій першим в Україні отримав тут врожаї італійських сортів – Санджовезе, Неро д’Авола та Неббіоло. У Каветчині – білі сорти, що вражають мінеральністю та вишуканістю: совіньйон блан, йоханітер, рислінг та інші.

Богдан Михайлович – справжній перфекціоніст, що вважає: вино має бути не дешевим, а довершеним. Вина Павлія – це багато щоденної праці, експериментів, навчання, до яких додано душу та талант винороба.

Сімейна виноробня Богдана Павлія бакота хмельницька область
Сімейна виноробня Богдана Павлія бакота хмельницька область
виноробні україни Сімейна виноробня Богдана Павлія бакота хмельницька область
українські виноробні Сімейна виноробня Богдана Павлія бакота хмельницька область

Що пити:

Рислінг – чистий, прозорий, ароматний та свіжий, елегантний, тонкий та збалансований, з ароматами зелених яблук та медових білих квітів. Післясмак чудовий – відчуваються мінеральні ноти, що притаманні теруарам Подільських Товтр. Це вино – зразок чудової роботи природи та майстерності винороба. Щиро радіємо з того, що це вино – наше, українське!

Солярис – біле сухе вино з європейського ароматичного сорту. Аромат квітковий, насичений, з нотами стиглих білих фруктів, у смаку – персик, абрикос, стигле біле яблуко, квітковий мед.

Совіньйон Блан – дуже елегантне та свіже, з ароматом зелених цитрусів, трав та яблук та характерними мінеральними нотками у смаку. Чудове вино, зроблене у найкращих європейських традиціях.

Де їсти:

Та сама історія, що й у Бейкуш. Невеличкий маєток Богдана Михайловича здатен вмістити близько 4-6 гостей. Власного ресторану чи кафе немає – але є можливість приготувати смачну вечерю разом з хазяїном.

Як розважатись:

Пити вино, спілкуватись з виноробом, насолоджуватись неймовірними краєвидами Бакоти, спокоєм та майже відсутнім 4G

Виноробня Chateau Chizay

Сайт: chizay.com

Де знаходиться: Закарпатська обл. м. Берегово, Урочище Чизай, 1

Як дістатись: найпростіше – власним авто. Їхати потрібно у напрямку міста Берегово Закарпатської області, і вказівники приведуть вас до Шато Чизай.

Його легко знайти за назвою в усіх GPS. Про всяк випадок координати: 48.225361, 22.640892.

Якщо подорожуєте потягом чи автобусом до Закарпаття, найкраще дістатись Мукачева. Звідти, від центрального автовокзалу, регулярно йдуть автобуси, що зупиняються у Шато Чизай. Також комфортно і доступно замовити таксі на невеличку компанію із 2-4 людей. Дорога з Мукачева до Шато займає близько 35 хвилин.

Почнемо із назви. Чому саме Шато Чизай? За легендою, у XIII столітті,в урочищі поблизу Берегова жив чоло’яга на ім’я Чиз. Він володів виноградниками й виготовляв вино. Саме тут, у цьому урочищі з одноіменною назвою, і розташоване Шато Чизай. Так що Чизай – це від «Чиз».

Що означає “шато” у назві виноробні? Шато (chateau) – французське поняття, що означає заміський маєток, оточений виноградниками. Тут, у Шато Чизай, в наявності всі складові цього поняття: величний маєток, підвали, виробничі цехи та власні виноградники, що обіймають чималу площу у 272 гектари. Тут вирощують білі і червоні європейські сорти винограду: Трамінер рожевий, Рислінг Рейнський, Мускат Оттонель, Каберне Совіньйон, Мерло, Піно Нуар і Піно Блан. Також багато уваги винороби Чизай приділяють традиційним угорським сортам, що чудово визрівають у цій місцевості: Черсегі Фюсереш та Фурмінт.

виноробні україни  Chateau Chizay закарпання
виноробні україни  Chateau Chizay закарпання
виноробні україни  Chateau Chizay закарпання

Що пити:

Muskotaly (Мушкотай) – сухе біле вино, що створене з винограду сорту Мускат Оттонель, вирощеного на виноградниках Шато Чизай. Вино надзвичайно ароматне, яскраве та гармонійне. В ароматі відчуваються ноти білих квітів та фруктів. У смаку – приємне, збалансоване, з фруктовими нотами і помірною кислотністю.

Сhersegi (Черсегі) – біле сухе з сорту Черсегі Фюсереш. В ароматі – стиглі фрукти та літні квіти. Смак фруктово-пряний з витонченою гірчинкою, відчутні тони абрикосу. Легке та ароматне вино, що чудово та зрозуміло п’ється.

Rose Pinot Noir – рожеве сухе вино, виготовлене із червоного сорту Піно Нуар. Освіжаюче, з ароматом стиглої суниці, малини, червоної черешні та грейпфрута. У смаку – ті самі стиглі червоні ягоди та приємна кислотність.

Furmint – унікальне біле сухе з одноіменного сорту, витримане у дубі протягом 6 місяців. Яскравий букет вина розкривається різноманіттям фруктових ароматів з тонами цитрусів, ванілі та мигдалю. На смак – надзвичайно приємне, та збалансоване, з мінеральними нюансами. Дуже елегантне та цікаве вино.

Де їсти:

Шато Чизай має єдиний в Україні ресторан, що розташований прямо посеред виноградників. Зветься він “Мала Гора”. Тут, насолоджуючись неймовірними краєвидами та виноробною автентичністю, можна скуштувати традиційні закарпатські страви, звісно ж, у поєднанні з винами Чизай. Їж локальне, пий локальне, і буде тобі щастя.

Як розважатись:

Окрім прогулянки виноградниками, екскурсії виноробнею та дегустацій, варто завітати до музею винороба Чиза, того самого легендарного дядька, що створив виноробню Чизай. Це перший інтерактивний музей виноградарства і виноробства Закарпаття. І це – аж ніяк не збірка запилюженого реманенту! Віртуальний винороб Чиз цікаво розповість про свою справу, про те, як на виноробство Берегівщини впливали різні культури і народи протягом декількох століть, а також про те, як сьогодні у світі виготовляють вино, бо за наших часів цей процес зазнав немало технологічних змін. Знання корисні, розваги цікаві, вино та кухня чудові. Велкам, пані та панове.