Український розпис: три найвідоміші стилі

Розпис — один з давніх способів наших предків прикрасити власні оселі, щоб вирізнитися серед одноманіття білих хат. Зачасту в селі була художниця, яка могла допомогти гарно розписати оселю. Кожен регіон вирізнявся своїми традиціями: технікою, кольорами, мотивами. З часом малюнки стали переносити й на папір, а місцеві художники ставали відомими на всю Україну. До прикладу, Тетяна Пата чи Надія Білокінь у петриківському розписі. На жаль, за час Радянського Союзу висвітлювалися лише ті розписи, що були вигідні владі, тож про більшість забули і вони були майже втрачені. Але небайдужі все ж продовжують їх розвивати, щоб весь світ міг побачити красу нашої культури. Разом з проєктом “Начиння” ми розповідаємо про три самих відомих українських розписи.

українські народні розписи
Архівне фото 1920 року в селі Петриківка


Петриківський розпис

петриківський розпис

Цей вид розпису бачив напевно кожен, адже недарма він занесений до списку Всесвітньої нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Сам розпис походить із села Петриківка, що на Дніпропетровщині. Зараз там можна зустріти майстрів, які продовжують працювати в цій техніці та створюють унікальні об’єкти. На жаль, у період Радянського Союзу українські народні розписи уніфікували та змінили. Наприклад, для петриківки не характерний чорний колір чи чіткі рамки, але саме такий вигляд мають більшість сувенірів. Але художники змогли зберегти автентичність та традиції, тож тепер популяризують справжній давній розпис. Особливість петриківки в техніці виконання, бо вона дуже тонка і детальна: кожен листочок має йти від тонкого до більш розлогого. Це і робить її такою чарівною. 


Самчиківський розпис

Самчиківський розпис

Самчиківка з’явилась у селі Самчики Хмельницької області. Вона кардинально відрізняється від петриківки, але є не менш красивою. Зачасту цим розписом зображували квіти, але також можна знайти і сюжетні варіанти: малюнки колядок, щедрівок. Ще з того часу як самчиківкою розписували хати збереглася традиція: якщо оселя з самчиківськими візерунками, то значить є дівчина на виданні. Звичайно наразі цим вже ніхто не користується. Та й загалом у селі багато хат із традиційним розписом, тож Самчики справді варті відвідування. 


Косівський розпис 

Косівський розпис 

А цей розпис відрізняється від інших не лише кольорами чи технікою, а й об’єктами, на якому його використовували. Так, косівський розпис переважно використовували для кераміки. Зародився ж він в селі Косові Івано-Франківської області. Його дуже легко впізнати за кольорами: білий, зелений та всі відтінки охри. Також за можливості завітайте до місцевої керамічної майстерні, щоб не лише подивитися як розписують речі, а й — як їх створюють, адже це неймовірне видовище.


Зараз наша задача — це робити все задля перемоги, а для цього потрібна сила. Впевнившись в собі, в своїй історії та культурі ми можемо показати всю красу та міць України. Тож один із способів — це популяризувати наші традиції. Світ йде вперед, тому й українські народні розписи набувають нового значення. 

Проєкт “Начиння” створили шопери з цими розписами. Кожне зображення виконане вручну з любов’ю та вірою в перемогу. А для пришвидшення цього весь прибуток з них йде на потреби української армії. Так ми можемо транслювати свою позицію, свої вподобання, свою культуру та свою країну!