Старовинний костел на Хмельниччині опинився під загрозою знищення

Через ремонтні роботи костел Святого Йосипа Обручника у с. Підлісний Мукарів опинився під загрозою знищення.

Про це повідомила директорка Малієвецького історико-культурного музею Анастасія Донець.

За її словами, релігійна громада самочинно без проєкту та архітектора-реставратора вирішила зробити гідроізоляцію фундаментів. Тим самим ці фундаменти по суті знищивши.

Під час ремонтних робіт пошкоджено стару систему дренажу, водовідведення, обмазано неприпустимими сумішами камені та викинуто старе ідеальне вимощення. Крім того, все це відбувалось без археологічного супроводу. Разом із будівельним сміттям викопано людські рештки. Це кістки фундаторів костелу, його будівельників і меценатів.

Мета цих робіт, крім витратити гроші, виділені невідомим поки що “меценатом”, – незрозуміла. Костел і до того був в ідеальному стані. Мурування підвалин робилося на вапняковому розчині, а він має маловідому сучасним будівельникам особливість. Після затвердіння такий розчин набуває міцності каменю. Але коли таке мурування герметично закупорити цементом, то вапнякова стяжка починає перетворюватися на порох, що загрожує руйнацією фундаментів і усій споруді. Тим більше при знищеній системі водовідведення.

Як повідомило видання Україна Інкогніто, потрібно враховувати, що храм постав на місці старіших попередників – XVII (зруйнований турками) та XVIII століть. Тож це можуть бути не лише поховання кінця ХІХ та початку ХХ століть, але набагато давніші. Не виключено, що тут можуть бути якісь таємні поховання жертв московських репресій. В одному з черепів, зокрема, добре видно характерний слід від кулі, притаманний саме для страчених комуністами.

Департамент культури Хмельницької ОДА вже видав припис про заборону будівельних робіт, вони припинені, але залишається відкритим питання хто і як тепер компенсує збитки та виправить вже зроблене.

Костел Святого Йосипа Обручника побудований в середині XIX століття в селі Підлісний Мукарів Хмельницької області. Після приходу радянської влади почалася боротьба проти церкви і храм було зачинено у 1933 році. Під час Другої світової війни, коли Німеччина окупувала землі України, костел відновив свою роботу. Вдруге костел зачинила радянська влада у 1962 році і використовувала його як склад, а потім як сільський музей. Богослужіння в храмі поновилися тільки в 1989 році. 

Не пропускай важливі новини, підписуйся на наш канал в Telegram чи Viber.


Корисне

Туристичне страхуваннязелена карта для виїзду закордон, ОСАГО онлайн.
kiwi.com – гнучкий пошук авіаквитків по лоукостам, також є можливість шукати залізничні та автобусні квитки.
omio.com – пошук залізничних та автобусних квитків по Європі, а також авіа.
trainline.com – пошуковик залізничних та автобусних квитків по Європі.