Слідами Ukraїner: 5 дивовижних музеїв у найвіддаленіших куточках України

Пограти на гармоніці із сірників, створити власну експозицію у покинутих хатах, послухати оповідки колишнього розвідника, відвідати будиночок із пляшок чи скансен Москалів — обирайте та вирушайте у подорож слідами експедицій Ukraїner.

Жашків. Живий музей гармоніки 

У містечку Жашків на Наддніпрянщині розташований єдиний в Україні Музей гармоніки, де зібрано близько п’ятиста експонатів. Усі вони в робочому стані і на кожному може зіграти будь-хто з відвідувачів.

Опікується музеєм професійний музикант Іван Сухий. На другому поверсі музичної школи з 1991 року він керує дитячим ансамблем, з яким об’їхав 12 країн світу. Тут музикант облаштував і музейну кімнату.

Інструменти в музей потрапляють різні. Деякі Іван змайстрував сам чи з батьком. Інші знаходили в селах у напівзруйнованому стані, а щось люди самі приносили і дарували.

Перший змайстрований Іваном Сухим інструмент — невелика гармоніка, яку він зробив із жіночого чобота. Ще одна перлина колекції — фісгармонія, унікальний старовинний інструмент. 

У колекції музею є інструменти, які зроблені з сірників. Їх створив майстер Богдан Сенчуков. Тільки на гриф у цій гармоніці пішло 5 тисяч сірників, а весь інструмент складається з 18 тисяч. Назвали символічно — «Єдність».

Більше про Музей гармоніки у Жашкові:

Велика Яромирка. Музей з пляшок Серафима Леська

У Великій Яромирці на Поділлі розташований музей Серафима Леська. Роками він колекціонував предмети старовини та історії людей, які уклав у величезну родову енциклопедію села.

У 1997 році Серафим почав власноруч будувати музей: заклав фундамент зі скляних пляшок, стіни спорудив з пластикових, а на даху встановив вітряк. 

У колекції музею — старовинні предмети побуту, глиняний посуд, знаряддя праці та сільськогосподарське приладдя, військовий реманент, нагороди, фотографії та книги. Експозиція музею також містить зібрання медалей та орденів. Колекціонер особливо пишається «наполєоновським» експонатом — надбитим дзвоником, який чіпляли на коня чи до брички. На ньому зберігся напис: «Париж, Наполеон, 1812».

В музеї є Книга життєписів яромирчан, що містить родовід Серафима аж до 1829 року, а також сімейні історії місцевих жителів. 

Більше про музей Серафима Леська у Великій Яромирці:

Москалі. Музей старожитностей Юрія Дахна

Село Москалі, що на Сіверщині, розташоване за 30 км від Чернігова. «Москалями» називали козаків із Московщини, які після повернення Любецької волості до складу Великого князівства Литовського понад три сторіччя тому залишилися на його території. Тепер у селі залишилося близько двадцяти хат, а місцевий мешканець Юрій Дахно захопився ідеєю створити тут власний скансен – зберегти старі хати та магазин, які він викупив та перетворив на музеї старожитностей. 

Серед експонатів — предмети по­буту ХІХ–ХХ ст., роботи місцевих художників. На стінах колишнього магазину висять карти­ни, на поличках стоять скляні пляшки й кухлі, дерев’яні діжки, на кілочки надягнуті солом’яні брилі, з­над тумби виглядають патефон, старе радіо, взуття. У автентичній хаті, переробленій під музей, більше меблів, які були типовими для сільського побу­ту 1940–50-­х років. Колекціонер каже, що знає походження майже всіх експонатів. 

Музей створений не для прибутку: тут нечасто бувають відвідувачі, іноді заїжджають гості з ін­ших куточків країни або іноземці. Свою колекцію Юрій називає «віддушиною». Зібрана Юрієм експозиція цінна з етнографічно­го погляду. 1932­-го року велика частина села зго­ріла, тому одяг, знаряддя праці, які вціліли, ста­ли рідкістю. 

Більше про музей Москалів Юрія Дахна:

Цікаве: Незвичні музеї України

Калини. Етнографічний музей Юрія Куцина

У селі Калини в Тячівському районі розташований приватний етнографічний музей Юрія Куцина. Тут зібрані сотні зразків старовинних предметів побуту закарпатців. Та, певно, найбільш цікавим «експонатом» є сам пан Юрій. 

Ще за часів СPСР він відвідав понад 70 країн. Власник музею має власноруч виготовлений глобус із позначками, де він побував. Крім того, пан Юрій ще й художник, столяр та чудовий оповідач. Разом із дружиною вони вирощують мароканський часник і лимони, мають пасіку та роблять вино, яким радо пригощають своїх гостей.

При вході до музею стоять кілька дерев’яних скульптур, серед яких — карпатський розбійник, опришок Пинтьо Хрущ. Тут є млин, що досі працює, і справжя гірська закарпатська хата, яка, за словами Юрія, побудована наприкінці ХVIII століття. Серед інших експонатів: колекція народного одягу, зброї опришків, предмети побуту, стародавні музичні інструменти, зокрема трембіти. 

Музей Юрія Куцина — живий організм. Тут панує робоча атмосфера, нічого не лежить без діла, не припадає пилом. Атмосферу тут створює людина, а речі та історії доповнюють її.

Більше про музей Юрія Куцина у Калинах:

Букатинка. Музей у покинутих хатах Альошкіних 

Букатинка на Поділлі славиться своїми унікальними ланд­шафтами — тут є виходи на поверхню землі кам’я­них решток шарів планетоутворного періоду, прадавніх вивержень вулканів. Колись це село було одним із центрів каменотесного мистецтва. 

Збереження традицій і збирання предметів цього давнього промислу стало однією з причин, чому понад 40 років тому в Букатинці оселилося по­дружжя митців — Олексій та Людмила Альошкіни. Вони створили справжню галерею скульптур. 

Старі хати, що залишилися без господа­рів, Альошкіни купили і перетворили на музеї. Тут є хатина, де займаються театром тіней і малюють піском на склі. Є музей гончарства із сотнями глечиків, барилець і куманців, зібраних у походах Придністров’ям, музей старожитностей із розписаною піччю. Є хатка з роботами їхньої родини: камінь, дерево, витинанки, глина, писанки, живопис, графіка. Всередині всі вони встелені сіном, зовні — розписані казковими русалками, трипільськими колами, подільськими вазонами. 

Всюди вхід безкоштовний, а назва «музей» — умовна. Адже тут до всього можна торкатися, гратися, а також допомагати самостійно творити кожен із музеїв.

Більше про музей Альошкіних у Букатинці:


Готові автомобільні маршрути Україною

Путівники, поради, карти
Теги: