В рубриці “Досвід” досвідчена мандрівниця, що відвідала понад 45 країн, Катерина Васильєва ділиться своїми враженнями від відвідування острова Пасхи.
Тут і надалі текст та фото надані авторкою.
Напевно, кожен з нас пам’ятає документальні фільми про загадкові місця та цивілізації, де вчені намагаються розгадати та знайти відповіді, як вони виникли, розвивались та чому занепали.
Південна Америка має багато таких місць і тут одразу в думках виринають джунглі Амазонки і їх корінні племена, Мачу-Пікчу і цивілізація інків та багато іншого.
Для мене одним з таких загадкових місць є також острів Пасхи або мовою місцевих Рапа Нуї зі своїми статуями Моаї. Це дійсно щось унікальне та незвичне, історія якого має багато таємниць. Вчені, звісно, мають припущення та пояснення їх будівництву, розвитку та занепаду, але багато чого залишається ще невідомим. Побачити це на власні очі для мене був неймовірний досвід. Про який сьогодні з вами й хочу поділитись.
Більше розповідей не лише про о.Пасхи, а й про Південну Америку та інші куточки світу можна знайти в моєму Instagram @katerina_od_ua
Трохи офіційних фактів
Острів Пасхи (Рапа Нуї) належить до території Чилі і є найвіддаленішим населеним островом у світі. Найближчий населений острів (Піткерн) знаходиться на відстані орієнтовно 2075 км. Від континентальної частини Чилі Рапа Нуї розташований приблизно за 3700 км. Острів займає 163 кв.км і має вулканічне походження, а його найвищою точкою є Теревака на висоті 507 метрів над рівнем моря. З європейців першим острів знайшов мандрівник Якоб Роггевен у Великодню неділю 1722 року. Звідси й закріпилась назва о.Пасхи.
Логістика, дозволи і як дістатись на острів Пасхи
Логістика сюди не проста і квитки також не дешеві. Авіа рейси здійснює лише Latam з Сантьяго, летіти на острів 5 годин і ціна квитка в не сезон стартує від 500-600$+, в сезон – від 1000$+. Ну і, звісно, треба враховувати, ще вартість квитка до самого Сантьяго з вашого стартового місця. Щоб влетіти на острів, вам також буде потрібно заповнити окрему анкету онлайн. Раджу це зробити завчасно, бо коли я про це дізналась вже в аеропорту, сайт не працював і потрібно було чекати, щоб отримати дозвіл безпосередньо на митному контролі – для рейсів на острів створений окремий митний контроль. Також для відвідування самого національного парку Rapa Nui потрібно буде придбати окремий вхідний квиток, він діє протягом 10 днів і ціна для іноземних туристів складає орієнтовно 75$
Історія заселення острова
Вважається, що Рапа Нуї був заселений орієнтовно між 800 та 1200 рр. н.е полінезійцями, що прибули з групи островів, розташованих в умовному трикутнику між Гаваями, Новою Зеландією та о.Пасхи. Перші поселенці жили в будинках у формі перевернутих каное, з худоби полінезійці на острів привезли лише курей, хоча зазвичай в такі дослідницькі експедиції брали ще свиню й собаку.
Попри те, що острів є вулканічного походження і зараз немає лісів, за дослідженням вчених, в часи його заселення, Рапа Нуї був вкритий густими лісами та мав родючі ґрунти. Зрештою, їх активна вирубка для підтримки життєдіяльності та вивітрення ґрунтів розглядається як одна з версій занепаду поселенців, але про різні версії та думки як все закінчилось, ще поговоримо далі окремо.
Загадкові статуї Моаї. Що символізують та як будувались?
Унікальною особливістю Рапа Нуї є величезні статуї Моаї, які виготовляли з вулканічного туфу. Висота їх складає переважно від 3 до 10 метрів, а найбільші з них сягають до 20 метрів.
Статуї будувались поступово, спочатку один рівень, потім з розвитком поколінь, будівництво ускладнювалося і додавались нові рівні. Завершеною статуєю вважається статуя з очима і капелюхом на голові. Деякі з них мають також написи на спині.
Символізують статуї Маої шану предкам. Розміщували їх на платформах обличчям вглиб острова, таким чином, щоб мати візуальний контакт і зв’язок з предками. Статуї також мали релігійне значення і навколо них здійснювались певні ритуали та обряди.
Дефіцит прісної води був завжди однією з проблем на острові, тому платформи з статуями також ще позначали джерела прісної води.
Існує версія, що статуї ще могли бути символами влади і статусу, і, можливо, відображали особистості важливих родинних чи племінних лідерів.
Виготовлялись Моаї в кар’єрі на вулканічних пагорбах в центрі острова, там їх вирізали і далі транспортували до місць встановлення на платформи. Вчені дотепер не можуть розгадати секрет, як їх перемішували, але припускають, що статуї могли перевозити на спеціальних дерев’яних платформах, бо за легендою, вони «йшли» самі. Біля підніжжя вулкану Рано-Рараку розташовано близько 300 моаї, різної висоти і на різній стадії готовності.
Повалення статуй Моаї
Всього на острові налічується понад 1000 статуй і 200 платформ. Всі статуї, які стоять на платформах, відновлені після повалення.
Розвиток і будівництво статуй тривало до 17 ст, а далі починається період конфліктів та занепаду. Повалення статуй відбувалось впродовж 100 років (18-19ст) і причиною, ймовірно, вважають конфлікти всередині місцевих кланів. Також існує версія, що їх могли зносити, щоб дарувати європейцям.
Найбільш відомим є 12 статуй Ahu Tongariki, які були зруйновані масштабним цунамі у 1960 р. і відновлені знову.
Як все закінчилось? Версії та думки
Занепад Рапа Нуї починаться з 17 століття. Існує декілька версій, що спричинило цей занепад. Перша частково вже була описана вища – це вирубка лісів для господарських цілей і вітряна ерозія ґрунтів, що знищила родючий шар. Також вирубка лісів впливала на вилов риби, адже не було матеріалу для будівництва човнів, відбувалось падіння виробництва продовольства, як наслідок – масовий голод, внутрішні конфлікти між племенами та суттєве скорочення населення.
Інша версія – кліматичні зміни, які пов’язують з глобальним катаклізмом, скоріш за все, виверженням вулкана, бо місце біля кар’єру, де виготовляли статуї, нагадує ніби несподівано зупинений процес.
Також на занепад рапануйців мав вплив контакт з європейцями, принесені ними хвороби та работоргівля, в результаті якої на острові чисельність населення скоротилася до близько 600 мешканців.
На думку вчених, занепад цивілізації на Рапа Нуї був результатом комплексного поєднання цих та інших факторів, дослідження тривають, тому можливо, надалі будуть з’являтись нові цікаві відкриття та розгадки.
Соло тріп. Як спланувати і подивитись все самостійно?
На острів я літала соло і відчувала там себе цілком безпечно та комфортно. Дослідити острів можна як самостійно, взявши в оренду авто, або за допомогою місцевих гідів. Майже всі готелі пропонують безкоштовний трансфер з та до аеропорту і по прильоту вас гостинно зустрінуть, одягнувши вам намисто з квітів.
Я планувала свою подорож так, щоб мати один повноцінний день для екскурсії, яку замовляла завчасно, і 2 неповних дні на самостійне дослідження. Вартість такої одноденної екскурсії орієнтовно буде стартувати від 70$ і покриває всі основні туристичні зупинки. Звісно, можна виділяти і більше днів на походи, дослідження, просто відпочинок і занурення у життя острова. Тут все залежить від власного стилю, який кожний для себе обирає самостійно, але я б рекомендувала планувати не менше 2-3 днів на дослідження острова. Окрім національного парку Rapa Nui та безпосередньо статуй Моаї, на острові ще цікаво буде подивитись кратер потухлого вулкану Rano Kau, національний Rapa Nui, пляж Anakena. Також не залишить байдужим і смачна місцева кухня.
Щодо транспорту, то машину я не орендувала, але для тих точок, куди не хотілось йти пішки, брала таксі, які замовляла на ресепшині готелю.
Зрештою, соло тріп для Рапа Нуї виявився ідеальним відпочинком, адже дав можливість в своєму темпі подосліджувати, поспостерігати, подумати і порефлексувати над таємницями життя рапануйців, їх історією та культурою.
Чи воно того варте?
Особисто для мене, всі ці загадкові розповіді про давні цивілізації, племена, їх культури та знакові, унікальні речі, які вони створювали під час свого розквіту, це щось таке, що варто обов’язково побачити на власні очі. Адже одна справа, дивитись документальні фільми, читати статті та книжки, і зовсім інша – побачити, доторкнутись і зрозуміти масштаб особисто. А ще – почути історії від місцевих, поспілкуватись з гідами, які знають трошки більше і можуть розказати місцевих легенд та фактів. Коли я дивилась на всі ті статуї, які виточувались безпосередньо з кар’єру на різній висоті, а потім суцільними звідти якось доставлялись на край острова, щоб бути встановленими на платформи, мені на правду було складно уявити, що все це могло створюватись людиною. Можливо, всі ці ідеї про інші цивілізації таки мають зміст? Відповіді однозначної, звісно, що немає. І кожен повірить в своє. Але побачити це особисто – це неймовірний досвід, який точно вартий того, щоб летіти за 3700 км у найвіддаленіший заселений острів Землі.