Міністерство культури та інформаційної політики України додало нові елементи до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Як повідомила пресслужба МКІП, до списку потрапили:
- традиція дзвонарства у Львові;
- культура приготування та споживання “засипаної капусти” Львівщини;
- традиція створення бойківської писанки булавкою;
- обряд встановлення “віхи” на Переяславщині;
- програма з охорони традиції покриття хат соломою та очеретом у Національному музеї народної архітектури та побуту України;
- техніка вишивки “городоцький шов” або “городоцький стіб”.
Дзвони у Львові – це не лише звуки міста, а і його душа. Це історія та традиції, що передаються від покоління до покоління. Мелодійні звуки сповіщають про найважливіші події в житті міста. Вони використовуються для оголошення релігійних служб, під час весіль, похоронів та інших церковних обрядів. Все це створило багатий репертуар.
“Засипана капуста” – давня українська страва, без якої не обходилось жодне весілля на Львівщині. Традиційно її готують з квашеної капусти та пшона з додаванням шкварок чи бринзи. “Засипану капусту” полюбляли Іван Франко та митрополит Андрій Шептицький.
Бойківська писанка – це не просто оздоблення яйця. Це цілий світ символів, обрядів і вірувань. Кожна лінія, кожен колір на писанці несуть глибокий зміст, пов’язаний з природою, космосом і життям людини.
Традиційно писанку писали жінки та дівчата напередодні Великодня. Майстрині, створюючи писанки булавкою (голкою, загостреною дерев’яною паличкою, пізніше загостреним сірником), передають з покоління в покоління знання про світобудову, а також закріплюють сімейні традиції.
Встановлення “віхи” – це традиційний обряд напередодні Зеленої неділі, який зберігся на Переяславщині. Віха – це стовп з колесом зверху, який оздоблюють різноманітними рослинами та квітами. Вважається, що “віха” оберігає громаду від злих сил.
Традиційно в Україні покривали хати соломою або очеретом і такі покриття називали стріхою. Така хата взимку зберігала тепло, а влітку рятувала від спеки. Споконвіку такі хати були звичними для лісостепів та степів України.
Городоцький шов, або Городоцький стіб Городоцький шов, відомий як вишите праписьмо, містить “драбинки”, “кривульки” та інші шви, які використовуються у місті Городок, що на Львівщині.
Фото: МКІП
Не пропускай важливі новини, підписуйся на наш канал в Telegram чи Viber.
Корисне
Туристичне страхування, зелена карта для виїзду закордон, ОСАГО онлайн.
kiwi.com – гнучкий пошук авіаквитків по лоукостам, також є можливість шукати залізничні та автобусні квитки.
omio.com – пошук залізничних та автобусних квитків по Європі, а також авіа.
letyshops.com – кеш-бек на квитки, готелі, страхування та супутні товари та послуги.