Де в Україні красиво читати: добірка найгарніших бібліотек

Для кого ця добірка? Для мандрівників, які за сумісництвом ще й книжкові хробаки та не проти почитати в гарному місці. Для тих, хто шукає в подорожах непопсові місця. Та для всіх, аби ще раз довести  — в Україні достобіса цікавезних місць. 

1. Наукова бібліотека Львівського університету імені І. Франка

Адреса: м. Львів, вул. Драгоманова, 5

найгарніші бібліотеки україни
Фото: galinfo.com.ua

Дуууже стара бібліотека, відкрита ще у 1608 році при Єзуїтському колегіумі. Саме тому має величезний фонд — кажуть, тут понад 3 мільйони книг, серед яких чимало старовинних рукописів й стародруків. Є й унікальні видання, які переїхали до цих величних стін з особистих бібліотек Івана Мазепи, кардинала Мазаріні, короля Людовіка XV. До речі, про стіни — вони дійсно вражають. Будівля висока та світла, завдяки безлічі вікон. Стіни прикрашені орнаментами з написами латиною. А стеля — частково скляна.

2. Бібліотека Центру Митрополита Шептицького

Адреса: м. Львів, вул. Стрийська, 29

найкрасивіші бібліотеки україни фото
Фото: Український Католицький Університет

Ця бібліотека зовсім не старовинна, проте не менш прекрасна. Й тішить ультрасучасною архітектурою, продуманістю та інклюзивністю. Панорамні вікна, багато світла, сучасні зручні меблі та понад 160 тисяч книг. Та це ще не все — тут можна не тільки знайти рідкісну книгу, але й потрапити на цікаву лекцію.

3. Національна бібліотека імені Ярослава Мудрого

Адреса: м. Київ, вул. Грушевського, 1

Національна бібліотека імені Ярослава Мудрого атмосферні бібліотеки
Фото: Національний історико-меморіальний заповідник “Биківнянські могили”

Ще одна старовинна й велика бібліотека в добірці, яка була заснована 1866 року. Нинішній її фонд налічує понад 4,7 мільйона примірників, а до його формування свого часу долучилось багато чиновників та киян. Будівля, в якій зараз знаходиться заклад, була споруджена у 1911 році на зібрані містянами гроші і є найдавнішою у Києві суто бібліотечною спорудою. Вона витримана в дусі італійського ренесансу, читальні зали прикрашені ліпниною та орнаментами, масивними люстрами.

4. Національна бібліотека України імені Вернадського

Адреса: м. Київ, пр. Голосіївський, 3

Національна бібліотека України імені Вернадського фото
Фото:  The Village Україна

Місце, яке входить не лише до переліку найгарніших бібліотек країни, але й до найбільших бібліотек світу. Чому? Це пояснюється простою формулою «27 поверхів + 14 мільйонів книг». Тут не так багато стародруків, зате вдосталь книг, які вийшли пізніше обмеженим накладом. 

5. Національна бібліотека для дітей

Адреса: м. Київ, вул. Баумана, 60

Національна бібліотека для дітей інтер'єр
Фото з відкритих джерел

Це, мабуть, єдина дитяча бібліотека в країні, куди можна привести навіть тих малюків, які не вміють читати. А все завдяки унікальному (і це слово тут максимально доречне) оздобленню, яке створила українська художниця-керамістка Ольга Рапай. Панно та композиції, що прикрашають фасад та внутрішні стіни, натхненні відомими персонажами з українських казок. Тут й книги відкривати не обов’язково, бо навіть стіни розповідають історії. Проте, якщо все ж захочеться це зробити, буде з чого обрати — у бібліотечному фонді зберігається більш ніж 500 тисяч видань.

6. Львівська національна бібліотека України імені Василя Стефаника

Адреса: м. Львів, вул. Стефаника, 2

найкрасивіші бібліотеки в україні 6. Львівська національна бібліотека України імені Василя Стефаника
Фото: Львівське конференц-бюро

Одна з найбільших українських бібліотек, де зібрано понад 8 мільйонів видань. Здебільшого це наукова література, тому цей заклад на вулиці Стефаника залишається місце паломництва наукових робітників та студентів з усієї країни. В місцевому фонді понад 250 тисяч рідкісних видань, але є й дійсно унікальні, що існують в єдиному екземплярі — 49 інкунабул. Приміщення бібліотеки реконструювали, тому фасади та інтер’єри дуже лаконічні: білий колір, мінімалістичне оздоблення. Проте у залі рукописів можна побачити оригінальну ліпнину XIX століття.

7. Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка

Адреса: м. Чернівці, вул. Вірменська, 14

7. Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка
Фото: Чернівецька Обласна Державна Адміністрація

Будівля, в якій зараз розташовується бібліотека, має статус архітектурної пам’ятки XIX століття. Тому не дивно, що вона настільки гарна: оригінальні різьблені сходи з натурального дерева, декілька старовинних камінів, виключно дерев’яні меблі всюди. А розкішні вітражі доповнюють ефект бібліотеки з фентезі-всесвітів. Не всі зали доступні для відвідування, проте час від часу тут проводять екскурсії усією будівлею.

8. Івано-Франківська обласна бібліотека для дітей

Адреса: м. Івано-Франківськ, пл. Міцкевича, 2

 Івано-Франківська обласна бібліотека для дітей
Фото: Олександр Михайлик

Опинившись перед приміщенням бібліотеки, спершу складно зрозуміти, що це — бібліотека чи невеличкий замок. Бо вона нагадує його і зовні, і зсередини. На фасаді вас зустрічає справжня фортечна вежа. А внутрішні стіни та стеля розписані фресками, на яких живуть герої найкращих дитячих казок та їхні автори. Сама будівля теж доволі старовинна — її звели у 1895 році для польського молодіжного товариства «Сокіл».

9. Одеська національна наукова бібліотека

Адреса: м. Одеса, вул. Пастера, 13

Одеська національна наукова бібліотека фото
Фото: Українська бібліотечна енциклопедія

До того, як стати науковою, ця бібліотека була публічною — першою такою в Україні. Вона була створена у 1829 році, а до формування фонду долучилось багато заможних одеситів й не лише. Станом на зараз фонд закладу — це 5 мільйонів примірників, написаних близько 130 мовами. А приміщення закладу — блискучий зразок архітектури в стилі неокласицизму. Й зовні, й всередині воно виглядає величним й навіть заворожує.

10. Харківська наукова бібліотека імені В. Короленко

Адреса: м. Харків, пров. Короленка, 18

Харківська наукова бібліотека імені В. Короленко

Заклад з максимально універсальним фондом, в якому налічується близько 7,2 мільйона примірників. А в архівному фонді присутні особливо цінні документи, що також є частиною Національного архівного фонду України. Будівля, в якій бібліотека знаходиться зараз, є памʼяткою архітектури. Спроєктована саме для бібліотеки, зведена у стилі французького ренесансу. Внутрішні приміщення прикрашені оригінальним ліпленням. На жаль, бібліотека постраждала внаслідок ворожих обстрілів та потребує ремонту.