Барселона – ідеальне місто для активного відпочинку завдяки м’якому іспанському клімату. Тут ти знайдеш всесвітньо відомі музеї, в яких представлені мистецькі легенди, ринки, багаті на місцеві продукти, та панорамні оглядові майданчики, з яких можна помилуватися культовою архітектурою. Від таємного лабіринту до ярмаркового майданчика на вершині пагорба — перелік цікавинок Барселони настільки різноманітний, архітектура Антоніо Гауді в стилі колор-поп гарантує, що нудьгувати в місті не доведеться.
Досліджуй Барселону разом з нашим перекладом путівника.
1. Мурал “Світ починається з поцілунку”
Цей мурал з романтичною назвою неподалік від Кафедрального собору Барселони мав бути лише тимчасовою виставкою. Він відкрився у 2014 році до 300-ї річниці Дня Каталонії (11 вересня), відомого як La Diada, який присвячений капітуляції Каталонії у Війні за іспанську спадщину. Цей день є даниною пам’яті втраченим життям каталонців, регіональній ідентичності та свободі. Мурал складається з 4 000 плиток з нанесеними на них фотографіями, розташованими в мозаїку за кольором і щільністю так, що здалеку на муралі висотою 8 метрів видно, як двоє людей цілуються. Цей поцілунок — символ любові, емпатії та свободи — настільки зворушливий, що місцева влада так і не демонтувала його.
2. Парк Гюель
Парк Гуель — це казковий ландшафт: тут знаходиться знаменита барселонська мозаїчна ящірка, зображена на тисячах листівок, а також спіралеподібні вежі, схожі на ярмаркові гірки. Найвеличніший парк міста розпочав своє життя як результат співпраці між підприємцем Еусебі Гуель (звідси і назва парку) та Антоніо Гауді. Потрібно забронювати місце заздалегідь онлайн і прийти вчасно на виділений час — тут чіткий графік та немає часу ловити ґав. Цікавим доповненням є Будинок-музей Гауді, рожева будівля зі шпилем всередині парку. Вона не входить у вартість вхідного квитка (тому врахуй додаткові €5.50 на людину).
3. Санта-Марія-дель-Мар
Попроси будь-кого з місцевих назвати улюблену церкву, і швидше за все це буде Санта-Марія-дель-Мар. Якщо ти читав триллер Ільдефонсо Фальконеса “Собор біля моря”, то вже знаєш про неї більше, ніж думаєш: тлом роману є будівництво саме цієї готичної церкви, а головний герой — один з її каменярів. У реальному житті історія церкви ще дивніша: у 1428 році вона постраждала від сильного землетрусу. Потім, у липні 1936 року, її підпалили і вона горіла 11 днів поспіль. Зазирни всередину — ти все ще зможеш побачити чорні сліди на даху. Будівля має дуже високі колони, розташовані на відстані 13 метрів одна від одної. Поєднай цю легкість з величезними вітражами, і ти відчуєш, що хтось наче тягне тебе у небо.
4. Парк дель Лаберінт д’Орта
На тлі дикої природи найстаріший парк Барселони виглядає досить велично: розкішні храми, ставки з ліліями, скульптури міфологічних персонажів та кипарисовий лабіринт, над яким неабияк попрацював садівник. Лабіринт, безумовно, є визначною особливістю парку. Зроблений з вигадливих вихорів густого листя, він відтворює грецький міф про Тесея, який знищив Мінотавра (напівлюдину-напівбика), щоб бути разом з Аріадною. Схожа доля чекає на тих, хто дійде до центру — не потрібно вбивати бика, але ти знайдеш кохання у вигляді статуї Амура.
5. Тібідабо
Гора Тібідабо — це ярмарковий майданчик. Вперше ти помітиш її з центру міста: високо на вершині видніється силует величного храму, до якого так і хочеться зазирнути. Офіційна назва храму — Храм Експіаторі дель Саграт Кор (або простіше — храм Святого Серця), його дах увінчаний величезною бронзовою статуєю Ісуса, до якої можна піднятися на ліфті. Захоплений, ти помітиш чарівність парку розваг, що знаходиться поруч, — наприклад, атракціони в ретро-стилі, такі як колесо огляду з кольоровими сидіннями, побудовані для того, щоб насолоджуватися краєвидами. Заверши прогулянку джином з тоніком на терасі бару Mirablau, неподалік від зупинки блакитного трамваю. Крайні місця — найкращі.
6. Великий театр Лісеу (Gran Teatre del Liceu)
Як і слід було очікувати від оперного театру, він грандіозний, красивий, пронизаний мистецтвом і розташований у найкращому місці на бульварі Ла Рамбла. Вестибюль, в який ти потрапляєш, датується роком зведення будівлі – 1847. Однак основна театральна сцена з вражаючою куполоподібною стелею, кріслами з червоного оксамиту та витіюватими золотими ліпнинами, що перегукуються з Версальським палацом, була відкрита у 1999 році…. У 1994 році пожежа знищила більшу частину будівлі. Тут чудова акустика і прекрасний огляд, а невеликий дисплей у проході показує субтитри.
7. Мірадор Торре-Глоріш
Навіть якщо ти не знаєш Торре Глоріш за назвою, то впізнаєш його за зовнішнім виглядом. Блискуча, переливчаста вежа, що пронизує міський пейзаж, як (дехто каже) корнішон, хоча архітектор Жан Нувель задумував її як гейзер. Це, можливо, найвідоміша пам’ятка Барселони, до якої Гауді не мав жодного стосунку. Маючи висоту 143 метри вона, безумовно, є однією з найвищих у місті. Відкрита у 2005 році, вона ніколи не викликала особливого інтересу у відвідувачів, окрім фотографування. Це змінилося у 2022 році, коли 30-й поверх став панорамним загальнодоступним оглядовим майданчиком з безперешкодним видом на всі куточки міста.
8. Кафедральний собор Барселони
Можливо, він не має ні химерності, ні ажіотажу, як храм Святого Сімейства, але тримається на висоті: гігантський готичний храм, який виділяється на тлі вузьких провулків і магазинів — сірникових коробок. На цьому місці близько 2 000 років тому, коли Барселона ще називалася Барсіно, стояв римський храм (ти можеш знайти частини старих римських стін і водогону неподалік). Сьогодні офіційна назва собору — Собор Святого Хреста і Святої Євлалії — на честь Євлалії, місцевої дівчини, яка відмовилася прийняти вимогу римського імператора Діоклетіана зректися своєї християнської віри. Красивий і атмосферний, як часто буває у релігійних спорудах. Незалежно від твого рівня побожності, архітектура всередині, а також вид на місто, що відкривається з короткої поїздки на ліфті на верхівку, — дійсно варті щоб завітати до собору.
9. Ла Бокерія
Ла Бокерія вважається найстарішим ринком Барселони — він розпочав своє життя у 1217 році як просто скупчення м’ясних прилавків на бульварі Ла Рамбла. Понад 200 сучасних прилавків об’єднуються, як хор гурманів: вигуки торговців, дзенькіт келихів, вітальні вигуки (“холаааа”). Але, незважаючи на всю цю атмосферу, найбільше вражає запах: теплої, солоної, як океан, свіжосмаженої риби, від якого забиває ніздрі, розбурхує шлунок, змушує напружуватися органи чуття, і який неодмінно потрібно запивати келихом вина. Захопи фруктовий коктейль з яскравих кіосків, що стоять на вході. Потім зроби декілька кіл: чим глибше зануришся в атмосферу, тим краще.
10. Ла Рамбла
Найвідоміша вулиця Барселони — пішохідний бульвар довжиною майже в одну милю від площі Каталонії до Порт Велл — досі залишається улюбленою для прогулянок гостей міста. Спочатку площа складалася з п’яти міні-рамблів: Рамбла де Каналетес, Естудіс, Сант-Жозеп, Капутсінс і Санта-Моніка, але їх часто об’єднують разом, і сьогодні на вуличних вивісках написано Ла-Рамбла. Як би не було прикро тримати гаманець стиснутим від кишенькових злодіїв на відстані милі, Ла Рамбла має чарівність, яка утримує…
Читай також: Гауді у Барселоні. Путівник найвизначнішими спорудами
11. Фонд Жоана Міро
Потрібен певний тип простору, щоб вмістити Міро — художника, чиї роботи варіюються від білого полотна з однією чорною лінією до сміливих, первинних кольорів, схожих на роботи скульптура. Тож цілком зрозуміло, чому Міро працював зі своїм другом, архітектором Хосепом Луїсом Сертом, щоб спроектувати будівлю власноруч. За барселонськими мірками вона сучасна і мінімалістична — це, звісно, не храм Святого Сімейства. Але найприємніше — це усвідомлення того, що ти бачиш роботу Міро, викладену саме так, як він її задумав. Як би ти не ставився до Міро, ця колекція жива й енергійна, позбавлена задушливої претензійності, якої повно в художніх музеях.
12. Ельс Енканс (Els Encants)
Ельс Енканс — це блошиний ринок з казковим дахом. Стеля заввишки понад 24 метри, побудована з цинку та алюмінію з хвилястими лініями і дзеркально відображає сріблясто-золотий вир калейдоскопічної круговерті лотків внизу. Цей ринок всякої всячини існує в Барселоні приблизно з 1300 року, деколи він був кочовим — товари розкладалися на постійно змінних вулицях і площах міста. Все змінилося у 2013 році, коли в Побленоу відкрився новий блискучий будинок Ельс Енканс. Дизайнерська майстерність архітектора b720 Ферміна Васкеса (який зараз модернізує культовий футбольний стадіон “Камп Ноу”) — це візуальне приголомшення, благословенне гарними сусідами. З одного боку — блискучий, як олов’яна фольга, Торре Глоріс і Діссені Хаб (Torre Glòries і Disseny Hub), музей дизайну. Повернись на 90 градусів, і на задньому плані ти побачиш храм Святого Сімейства, який вітається з тобою.
13. Будинок Батльо
Легко зрозуміти, чому будинок Батльо порівнюють з “Лататтям” Клода Моне: Вкритий уламками вітражного скла, він постає то блакитним, то зеленим, то мерехтливим, наче озерна гладь. Текстильний промисловець Жозеп Батльо доручив Гауді спроектувати цей будинок після того, як побачив, що Гауді зробив із парком Гуель. Натхненний природою, будинок Батльо не має прямих ліній (бо їх не існує в природі, казав Гауді), кам’яні колони вигинаються, наче кістки тварин, а високі сходи кольору океану дуже схожі на сходи Жюля Верна. Результат вийшов одночасно грандіозним та інтимним.
14. Палац каталонської музики
Можливо, він і називається Палац каталонської музики, але приходять сюди не стільки для того, щоб побачити, скільки для того, щоб почути. Глядацька зала — це калейдоскоп різноманітних троянд, люстр і вітражів. Це робота архітектора-модерніста Луїса Доменека-і-Монтанера, будівля, яку дехто вважає навіть красивішою за собор Святого Сімейства Гауді. Побудований для розміщення симфонічного хору Орфео Катала. Сьогодні тут виступають різні музичні виконавці — від хору до піаністів, джазу, фламенко та таких опер, як “Травіата” і “Кармен”. Його варто відвідати як при денному світлі, для екскурсії, коли будівля є найбільш вражаючою, так і вночі, коли звучить музика.
15. Барселонета
Барселонета — це гучне, популярне і галасливе місце. Піщана смужка, яка не менше за всі місця демонструє свою привабливість: з одного боку — металевий, схожий на вітрило силует готелю W, з іншого — сліпучо-золота скульптура риби архітектора Френка Гері. Барселонета — це не пляж з білосніжним піском та найблакитнішою водою. Зате тут весело й шумно проходить карнавал, який варто відвідати.
16. Монжуїк
На Монтжуїку, історичному пагорбі, який набагато більше, ніж “просто пагорб”, є багато чудових елементів. Для початку, вхід до нього знаходиться на рівні землі. З кільцевої розв’язки на площі Іспанії велично з’являються з нізвідки драматичні архітектурні сходи, що ведуть до Національного музею мистецтв Каталонії (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Він схожий на палац, а водний об’єкт перед ним навіть називають Чарівним фонтаном (у деякі вечори тут влаштовують водно-світлове шоу). Це опис близько 400 метрів Монтжуїка: на решті території є ще музеї, олімпійське містечко 1992 року, екзотичні сади та достатньо панорамних краєвидів, щоб заповнити ними пам’ять на смартфоні.
17. Пало Маркет Фест
Візьми занедбану фабрику в найбільш перспективній частині міста, посади достатньо зелені, щоб забезпечити місцевий садовий центр на все життя, і часто використовуй термін “концептуальний простір”. Звучить модно, чи не так? На шкалі популярності Пало Маркет Фест — це крижаний коктейль “Олд Фешн”. Проте його атмосфера має тепле сяйво, наче ти випив кілька коктейлів: жива музика створює приголомшливий настрій для шопінгу, а пивні бари та шалено смачні фуд-траки означають, що всі просто в чудовому настрої.
18. Храм Святого Сімейства
Побувати в Барселоні і не відвідати Ла Саграда Фамілія, надзвичайний храм Гауді, присвячений Святому Сімейству, також відомий як найбільша недобудована церква у світі, — практично незаконно. Ілюзорна дата завершення будівництва залишається загадкою — місцеві теоретики припускають, що вона ніколи не буде завершена, проте нещодавно закінчили ще дві вежі храму. Квиток варто забронювати заздалегідь (дати доступні за три місяці), щоб мати змогу потрапити всередину і помилуватися склепіннями та райдужними вітражами. Коли підеш туди, придбай додатковий аудіогід і піднімись на одну з двох веж — улюблений для всіх фасад Різдва Христового.
19. Меркат-де-Сант-Антоні
Уяви ринок Ла Бокерія — галасливий, пропахлий каламарами ринок на бульварі Ла Рамбла — до того, як він став відомим. Коли на ньому були тільки місцеві голоси, а щоденні пропозиції були написані фломастером на клаптиках паперу. Це Сант-Антоні сьогодні. Ринок продуктів та одягу, який шанують місцеві жителі і який є невід’ємною частиною їхнього повсякденного життя. Розповідати про нього міжнародній аудиторії — все одно, що зламати секретний код, тому завітай сюди, незабуваючи про повагу до автентичності та можеш попрактикувати свою шкільну іспанську. Побудований у 1882 році, він нещодавно був закритий з 2009 по 2018 рік на реконструкцію. Сьогодні він відреставрований, знову відкритий і процвітає, а навколишні квартали стали вільними від автомобілів, щоб покращити враження від відвідування.
20. Музей Пікассо
Музей, розташований у п’яти палацах — інакшого й не можна було очікувати від Пікассо, який переїхав до Барселони 14-річним хлопчиком і часто повертався туди впродовж життя. Внизу подвір’я та готичні арки ведуть до білих студій, які освітлюють його роботи. Нагорі розкішні кімнати: епічні розписні стелі, з яких майже капають кришталеві люстри. Відвідувачі стікаються сюди, щоб побачити роботи Пікассо, але особлива атмосфера змушує їх повертатися знову і знову. Якщо очікуєш побачити найвідоміші роботи Пікассо, ти можливо будеш розчарований — на кілька хвилин. “Герніка” знаходиться в мадридському музеї Королеви Софії, “Жінка, що плаче” — в лондонській галереї Тейт Модерн. У музеї Барселони є все, що оточує ці образи з листівок. У хронологічному порядку показано кожен мазок пензля (всі 4 251 робіт), як він пройшов шлях від художника з класичною освітою до піонера кубізму, а також деякі речі, про які не всім було відомо, як-от кераміка. Маленька підказка – щочетверга з 16:00 до 19:00 музей можна відвідати безкоштовно.
Читай також: Безкоштовні розваги в Барселоні
21. Музей Моко в Барселоні
Ось у чому річ: тут неможливо нудьгувати. Навіть якщо ти пройдеш 10 000 кроків до обіду, флуоресцентна, жива, провокуюча реакцію колекція Моко гарантовано підбадьорить тебе. Навіть якщо ти зазвичай позіхаєш при слові “музей”. Менший брат оригінального Музею Моко в Амстердамі, назва якого — лаконічне портфоліо сучасного та актуального — дає уявлення про жанр колекції. Насправді, кліше “очікуй несподіванок” справджується. Тут є кімната Бенксі. Гостросюжетні роботи Деміена Хьорста та Сальвадора Далі розташувалися по сусідству з сатиричними настінними цитатами, що викликають сміх. З’являється Енді Воргол, фотографії Девіда Лашапеля, багато робіт KAWS, який прославився завдяки дворику Смурфів. І, можливо, деякі нові імена, які ти зможеш додати до своїх нотаток в телефоні, наприклад, дуже похмурі олійні картини чилійця Гільєрмо Лорки, які є частково казкою, частково історією жахів. Маленька хитрість: квитки на час до 11:00 ранку і після 18:00 вечора коштують дешевше й краще їх купувати на сайті музею.
22. Сант-Пау в стилі модерн
Побудований легендарним архітектором-модерністом Луїсом Доменечем-і-Монтанером (відомим завдяки Палацу каталонської музики) з усіма рисами каталонського модерну — екстравагантними куполами, вітражами, епічними колонами — він був задуманий як будівля, в якій люди насолоджувалися б відновленням сил. За його задумом, це було місто-сад для догляду за хворими, а не клінічний простір, який відомий нам сьогодні — наприклад, будівлі орієнтовані на максимальне сонячне опромінення. Коли у 2009 році лікарню перенесли далі на північ, ця територія пройшла власну реабілітацію: її перетворили на музей та мистецький майданчик. Зараз тут розміщуються подіуми для Тижня моди в Барселоні.
23. Парк Сьютаделья
У величезному міському парку Барселони знаходиться зоопарк, регіональний парламент, а також безліч майданчиків і місць для відпочинку. Каскада Монументаль, побудована за участю молодого Гауді, — це приголомшливий золотий водоспад, який одночасно вражає і розслабляє. Так само як і безтурботне озеро, де можна поплавати на човнах. Увійди через Тріумфальну арку, і побачиш вишукану модерністську будівлю праворуч від себе — Замок Трьох Драконів, збудований Луїсом Доменеком-і-Монтанером. Наразі зачинений на реконструкцію, без жодних повідомлень про дату відкриття, він колись був зоологічним музеєм. Інша красива, але не менш таємнича серія споруд — чавунні Умбракл (пальмовий будиночок) і Гівернакл (зимовий сад) перед ним. Поринь в автентичний шматочок місько-паркового життя.
24. Павільйон “Барселона” Людвіга Міса ван дер Рое
Цей павільйон був спроектований німецькими архітекторами Людвігом Місом ван дер Рое та Ліллі Райх для Міжнародної виставки 1929 року — всесвітньої вітрини архітектурних стилів. Після закінчення виставки павільйон було демонтовано і повернуто до Німеччини. Лише через десятиліття після цього архітектурна спільнота усвідомила, наскільки важливим був основоположний символ модерністської архітектури Міса ван дер Рое. У 1980 році міська рада Барселони залучила команду каталонських архітекторів, щоб перетворити врятовані фотографії та креслення на делікатн та атмосферну реконструкцію споруди. Завітай сюди для перезарядки перед тим, як вирушити до інших мистецьких грандів Монжуїка, таких як Національний музей мистецтв Каталонії та Фонд Жоана Міро.
25. Камп Ноу
Значення футбольного клубу “Барселона” для міста можна відчути по шуму на його домашньому стадіоні “Камп Ноу”. Стадіон вміщує близько 99 тисяч глядачів і є найбільшим у Європі, навіть є план його розширення до 105 тисяч глядацьких місць. Усі місця на стадіоні належать власникам абонементів, які потім звільняють їх для публіки, якщо не можуть піти на матч. Не хвилюйся: це означає, що зазвичай на матчах нижчих ліг, а також за 72-48 годин до початку матчу, є чимало вільних місць. Домашні матчі “Барселони” в Ла Лізі — іспанській футбольній лізі — зазвичай тривають з середини серпня до кінця травня. Поглянь на трофеї Мессі, тунель гравців і лаву запасних першої команди.
26. Каса Вісенс
Побудований у 1880-х роках як літній будинок для біржового брокера Манеля Вісенса, Каса Вісенс був найпершим будинком, спроектованим Гауді. Уяви мавританський палац, об’єднаний з кубиком Рубіка. Це божевілля. Будь-хто, хто любить плитку або максималістський дизайн, буде в захваті від східних пальм, рожевих стін, прикрашених кахлями з квітами кахлів і птахами. Додай сюди терасу на даху, пару вигадливих куполів і залізні вироби в стилі Гауді, і ти будеш здивований, як все це гармонійно поєднується між собою.
27. IDEAL Центр цифрових мистецтв
Ззовні коробчаста будівля IDEAL нагадує кінотеатр. Так це і було протягом 67 років. Потім він став знімальним майданчиком, потім взагалі нічим, доки у 2019 році будівлю не реконструювали. Тепер це перший у Південній Європі простір для створення та демонстрації проєктів у сфері цифрового мистецтва, таких як голографія та віртуальна реальність. Замість того, щоб спостерігати за зображенням, ти занурюєшся прямо в нього, а це означає, що поїдання попкорну, щоб заповнити затягнуті сцени, відійшло в минуле.
28. Нау Бостік
У Барселоні багато відомих музеїв, з багатьма відомими іменами, у багатьох відомих частинах міста. Нау Бостік абсолютно не належить до них — саме за це його і люблять. Це місце стало своєрідним музеєм під відкритим небом, що демонструє роботи найкращих художників-муралістів Барселони. Також тут проводять фестивалі вуличної їжі та вінтажні маркети, слідкуй за анонсами. Сідай на метро і їдь до станції Ла Сагрера, пройди 10 хвилин житловим районом, який змушує замислитися, чи не заблукав ти, і знайди яскравий смугастий мурал на стіні фабрики.