Луцьк: куди піти та що подивитися в місті

Луцьк – несправедливо обділене увагою туристів українське місто з історією у майже тисячу років. Це один з найменших як за площею, так і за кількістю населення обласних центрів України – за обома параметрами Луцьк поступається тільки Ужгороду. 

Цьому невеличкому місту в серці Волині є чим приємно здивувати. Тут є і велична старовинна архітектура із таємничими підземеллями, і сучасні мистецькі локації. Та й ледь не кожен другий заклад тут пригощає спешелті кавою, випічкою власного виробництва та проводить дегустації вина.

Культурна програма в Луцьку: де погуляти, що подивитися

що подивитися в луцьку цікаві місця куди піти
Фото: Maks Tarkivskyy

Старі вулички Луцька. Проспект Волі – центральна вулиця міста, де розташовані чимало популярних кафе та барів, головна альма-матер міста – університет ім. Лесі Українки, Волинська філармонія. 

В районі Театрального майдану проспект перетинає вулиця Лесі Українки – така собі луцька “стометрівка”. Це вимощена бруківкою пішохідна вулиця, на якій збереглися декілька пам’яток архітектури, побудованих на зламі XIX-XX століть, і розташувалися чимало кав’ярень, галерей та крамниць.

Парк імені Лесі Українки (вулиця Глушець). Він розташований вздовж річки Стир та розділяє старий та новий центр Луцька. Тут можна покататися на човнах каналами або прогулятися до дамби пішки чи на велосипеді – є велодоріжка.

Замок Любарта (вулиця Кафедральна, 1A). Найстаріша будівля у Луцьку, яка добре відома всім українцям за зображенням на 200-гривневій купюрі. Фортецю збудували у XIV столітті, але замок чудово зберігся донині. Його двері відкриті щодня, для входу потрібен квиток. За додаткову плату можна замовити екскурсійний супровід. Поряд з Луцьким замком є ще кілька незвичних локацій, як Музей дзвонів і Музей технології минулого.

замок любарта луцьк що подивитися
Фото: Kostiantyn Vierkieiev

Варті уваги також Лютеранська кірха (вулиця Караїмська, 16) і Луцький будинок з химерами (вулиця Лютеранська, 9). Кірху побудували в 1906 році й відтоді ця велична неоготична споруда була головним на Волині храмом німецьких колоністів. За совєтів її перетворили на архів, а тепер це – Дім Євангелія. Поруч з кірхою розташована пам’ятка вже сучасної української архітектури – Будинок архітектора Голованя. Луцький митець впродовж останніх кількох десятиліть прикрашав оселю кам’яними скульптурами на будь-який смак – у стилях від античності до бароко. За життя він встиг виготовити близько 500 скульптур у найрізноманітніших стилях. Помилуватися можна просто з вулиці.

будинок скульптора голованя луцьк що подивитися

Ще одна архітектурна принада міста – будинок на проспекті Соборності та вулиця Молоді, що займає кілька кварталів. Він вважається найдовшим будинком у світі. П’яти- та дев’ятиповерхові споруди тут поєднуються у лабіринт завдовжки 2 кілометри та 775 метрів. З висоти пташиного польоту житловий комплекс на 170 під’їздів нагадує бджолині соти. 

Костел Петра і Павла (вулиця Кафедральна, 6). Це римсько-католицький собор із пишними скульптурами, живописними полотнами та розписаними стінами. Тут проводять концерти органної музики. Під комплексом розміщені трирівневі підземелля, де раніше були трапезна, в’язниця і підземний храм. Потрапити туди можна під час регулярних екскурсій.

Також в місті функціонує Музей Сучасного Українського Мистецтва Корсаків, він знаходиться у розважальному комплексі “Адреналін Сіті” (вулиця Карбишева, 1). Тут на площі 5 тисяч кв. м постійно проводять виставки відомих українських художників та різноманітні культурні івенти. Локація цікава не тільки для дорослих, а для дітей. Останнім – в студію “Робологікум” з різноманітними технічними дивами.

#культурнеУКРИТТЯ (вулиця Яровиця, 17). Це нова культурна локація, що з’явилася в місті лише цього літа. Раніше простір використовував театр “Гармидер”, тепер тут відбуваються різноманітні мистецькі та культурні події – це і театральні вистави, і презентації книжок, і стендап-івенти. 

Ще один осередок луцького стендапу – бар ZAVIDE (вулиця Соборності, 14а). Тут регулярно проводяться комедійні заходи зі зйомкою.

Шопінг 

Завітай до крамниць LUCHAN. Це перша реміснича пивоварня Луцька і вона зовсім молода – її заснували влітку 2020 року. Сьогодні по місту є 4 фірмових магазини, а на самій броварні проводять екскурсії. 

Також в серпні 2022 року на проспекті Волі, 57 з’явилась унікальна для міста локація – вінтажний магазин, бар та квіткова крамниця КУЛЬТ. Сюди можна завітати не тільки за речами з історією, а й на каву/коктейлі на лекції з мистецтвознавства.

Що ще: 10 маленьких міст України, які варто відвідати

Де випити та поїсти в Луцьку 

Сніданки та кава

кав'ярні в луцьку сніданки кафе
Фото: IDEALIST COFFEE

Цекава (вулиця Огієнка, 2а / вулиця Лесі Українки, 10) – заклади пропонують кавову класику та альтернативу. В меню – боули, сендвічі, різноманітні салати та десерти (макарони, баскський чизкейк). Також тут пропонують вино і проводять дегустації.

IDEALIST COFFEE (проспект Волі, 8) – сюди за спешелті кавою власної обсмажки. Пригостять як фільтром, так і рафом з незвичайним поєднанням смаків, можна придбати дріпи або каву в зернах додому. Також подають вино, а у меню – солодкі та солоні сніданки – від сирників то сендвічів, паста, ризотто, салати й боули. 

Пекарня-гастробар Не про хліб (проспект Волі, 9 / вулиця Лесі Українки, 55) – в меню свіжа випічка (круасани, сінабони, тарти, торти), кава (класика та альтернатива, зокрема, на рослинному молоці), широкий вибір сніданків, страви з м’яса та риби. 

Допіо (проспект Волі, 29) – широкий вибір десертів (еклери, тарти, брауні, чізкейки, макарони), кава та кавові напої. Також тут можна придбати кавові дріпи.

PUR PUR (вулиця Яровиця, 17) – кавова класика і альтернатива, ситні сніданки на будь-який смак – від шакшуки і тостів з авокадо до вівсянки і чізкейків з різними доданками. 

HAPPY BAKERY БІСТРО (вулиця Кравчука, 48а) – місце, куди можна завітати за тостами і мелтами або фірмовими хеппі-сніданками у французькому чи англійському стилі вранці, за супами або пастою на обід. Також тут можна придбати хліб та десерти з власної пекарні. 

UNO (вулиця Словацького, 9) – місце, де пропонують бранчі весь день і спешелті каву. Заклад в форматі міського кафе відомий своїми сирниками. Також тут є чимало веганських позицій – від тофників і карпачо до веганської сирної пасти. 

Кафе, ресторани, паби та бари 

кафе паби та бари луцька куди піти що подивитися
Фото: BAR11

Mr.BENEDICT (Градний узвіз, 2) – кафе, де подають супи, салати, пасту, бургери і м’ясні страви. Вранці тут пропонують широкий асортимент сніданків – від авокадо-тостів до кіноа з ягодами на кокосовому молоці. Широкий вибір вина і свіжоспечений хліб, який можна придбати додому. 

4rest (вулиця Кравчука, 15К) – ресторація м’яса та віскі. Тут на тебе чекають біле та червоне м’ясо, приготовані на відкритому вогні, бургери, широкий вибір міцного алкоголю та крафтове пиво.

Show Basilic (вулиця Словацького, 7) – сімейний заклад з великою винною картою, де готують страви європейської та японської кухні; є дитяче меню. Тут регулярно проводять вечори живої музики, барбекю-вечірки, дегустації.

Корона Вітовта (вулиця Плитниця, 1) – найстаріший заклад Старого міста, розташований поряд з мурами Луцького замку. Колись тут відбувався легендарний бенкет князя Вітовта, тепер тут – стилізований ресторан з широким вибором м’ясних страв (зокрема, на грилі), страв української кухні.

ХлібСіль (проспект Соборності, 16в) – ресторація сучасної української кухні. Тут на тебе чекають традиційні страви – від холодця та “шуби” до вареників і дерунів – із незвичними поєднаннями смаків. Великий вибір алкоголю, зокрема, українських вин.

LAFA (вулиця Лесі Українки, 52) – стріт-фуд заклад, де пропонують корндоги, хот-доги, лаваш та піту з різноманітними начинками. 

BAR11 (проспект Волі, 11) – заклад, куди можна завітати вранці сюди можна завітати за спешелті кавою та ситними сніданками (омлети, круасани, гранола та багато іншого), а ввечері – на бургери, wok, авторські коктейлі та міцні напої. 

Броварня Карабас-Барабас (вулиця Винниченка, 4 / вулиця Молоді, 14а) – заклади в форматі “пиво і до пива”. Крім хмільного напою та закусок тут пропонують м’ясо та овочі на грилі, деруни та чебуреки. 

Boris Johnson pub (вулиця Винниченка, 51) – нещодавно відкритий тематичний пивний бар, де тебе зустрінуть портрети британського прем’єра, прапори України та Великої Британії і родзинка – портрет путіна в туалеті.

Кораблик / Оболонь (вулиця Коперника, 8А) – один із найстаріших луцьких пивних барів, формат – “пиво і до пива”. Тут регулярно влаштовують івенти, зокрема, музичні та комедійні. 

Бар “Під соснами” (проспект Волі, 2) – майже непомітний кафе-бар, куди можна завітати на пиво чи каву. Заклад розташований у незвичайному місці – просто у будівлі собору в центрі міста.