Досвід: як українським біженцям поїхати в США по програмі Uniting for Ukraine

Публікуємо досвід отримання прихистку в США по програмі Uniting for Ukraine для українських біженців від нашої читачки Алли Світлинець.

До війни я жила собі в Києві, працювала та весь вільний час присвячувала подорожам, про які активно розповідала на своєму YouTube каналі. Однак, 24 лютого все змінило і я пройшла шлях від Києва до Закарпаття, далі Польща, Німеччина і в результаті опинилася за океаном в США. 

Після початку повномасштабної війни Росії проти України, понад 7 млн людей (згідно з статистикою ООН) виїхали з території нашої держави закордон. Європейські країни розвернули небачену досі допомогу українським переселенцям. Про те, як це все було організовано на прикладі Німеччини, можна подивитися в цьому відео.

Пізніше за європейські країни, однак США також долучилася до приймання українських переселенців. В цій статті я поділюся з тобою інформацією, що таке програма Uniting for Ukraine її особливості та, найголовніше, на прикладі власного досвіду, дам конкретні практичні поради покрокових дій після приїзду в Штати. 

Програма Uniting for Ukraine підходить для всіх українців, які до 24 лютого 2022 року знаходились в Україні. Тут одразу стає зрозуміло, що дана програма не є звичайним міграційним способом поїхати в США. Ні, програма створена для допомоги українцям, які через воєнні дії не можуть більше жити в своїй країні та потребують прихистку Америки. З цього випливає ще один важливий пункт: в разі успішного підтвердження від уряду США, українець отримує НЕ візу, а тільки дозвіл на в’їзд в Штати, а вже по прибуттю в будь-який аеропорт країни, офіцер поставить в паспорт штамп, який називається пароль. Там будуть вписані дата приїзду та дата закінчення дії даного пароля (автоматично в цей день закінчується право на легальне перебування в країні). На даний момент цей гуманітарний пароль діє 2 роки. 

У вільному доступі є дуже багато інформації, щодо того, хто може подаватися на дану програму, що для цього потрібно і які кроки треба здійснити. Я б рекомендувала користуватися головним джерелом .

Але тут зосереджена інформація, як потрапити в США, але що робити, коли ти вже приїхав. Я проходила через всі ці кроки самостійно і з власного досвіду ділюся, які кроки треба зробити і яких помилок точно треба уникнути.

Також корисно: Як отримати канадську візу онлайн

В аеропорту

Ви прилетіли в будь-який аеропорт США, зійшли з трапу і разом з усіма пасажирами йдете на паспортний контроль. В залежності від міста, черги на контролі можуть бути довжелезними чи геть непомітними. Підійшовши до прикордонника, вам потрібно дати йому свій паспорт, travel authorization (ваш основний документ, на основі якого ви прибули). Працівник митниці внесе ваші дані в систему, перевірить коректність та зробить відбитки ваших пальців. Після чого відведе вас в окрему кімнату, де ваш паспорт буде передано міграційному офіцеру для подальшої обробки. Тут доведеться знову чекати, в залежності від кількості людей, однак, як показує практика, додаткові співбесіди з українцями проводять не завжди. За деякий час вам просто винесуть ваш паспорт. І тут дуже важливий момент з вашої сторони: обов’язково перевірте наявність штампа в паспорті з вписаними датами. Людський фактор ніхто не скасовував, мені особисто повернули паспорт без жодної нової печатки. Довелося знову звертатися до працівників і просити поставити печатку. Це важливо. Дана печатка – ваш пропуск, вона показує, що ви знаходитесь в Штатах легально. Окрім паспорта з печаткою, вам мають дати листок А4 з подальшими інструкціями щодо туберкульозного тесту + форму І 94. Якщо її не дадуть, при подальших документальних обробках вам треба буде цю форму і її можна вигрузити з міграційного сайту.

програма для біженців з україни в США

Наступні 14 днів

Вам потрібно здати тест на туберкульоз. Ви можете звернутися в найближчу клініку з даним питанням. Уточнення: це має бути тест на основі крові, а не манту. Часто цей тест платний, коштує в районі 150 доларів. З досвіду, тест може бути позитивний, бо практично у всіх українців є вакцина (і не одна) проти туберкульозу. В такому разі робиться додатково флюорографія. 

Що ми робимо далі? 

Оформляємо бенефіти (за бажанням). Це є не обов’язковим і до сьогодні ще точаться дискусії, чи не зашкодить в майбутньому те, що ви оформляли допомогу від держави. Це вибір кожного, але ви маєте право на медичне страхування, фінансову допомогу та картки на їжу. Я подала заявку тільки на медичне страхування, тому що без нього в США ніяк. У вас обов’язково воно має бути. Якщо ви не можете його собі забезпечити, то держава надасть його вам безплатно до моменту, коли ваше фінансове становище не покращиться.

На урядовому сайті ви можете знайти всю потрібну інформацію по тому штаті, в якому ви перебуваєте.

Робота в США

Найбільш болюче питання, тому що дозвіл на в’їзд по програмі ви отримали, але право працювати – ні. На нього потрібно подавати окремо. Я рекомендую не гаяти час, а в перші ж дні заповнити форму І 765 на отримання дозволу працювати та ідентифікаційного номера SSN. Без дозволу на роботу цей номер вам не дадуть, тому аби не робити зайвих кроків, одразу у цій формі вказуйте, що вам потрібен Social Security number. Ніби все так просто, але ні. Чекати дозвіл на роботу потрібно 6-9 місяців. Наберіться терпіння, це те, на що ви чисто фізично вплинути не можете. Є обіцянка від уряду, що для українців, які прибули по гуманітарному паролю на 2 роки, розгляд заявок на роботу буде опрацьовуватись швидше, але швидше ніж 3 місяці – ніяк. 

Також корисно: Безкоштовне житло для біженців з України

Однак, зробивши всі ці кроки, вам залишається чекати офіційного дозволу працювати. За цей час ви можете здати на американське водійське посвідчення та піти на безплатні курси англійської мови. В деяких штатах, наприклад, в Каліфорнії, без автівки ніяк. + важливо розуміти, що в США не має внутрішніх паспортів як таких, і для ідентифікації особи тут всі використовують водійське посвідчення. Наприклад, вам для відкриття картки в банку знадобляться 2 документи, що посвідчують особу. Ось тут якраз і стануть в пригоді водійське посвідчення та український закордонний паспорт.Дуже сподіваюся, що дана інформація буде вам корисною в нинішній нелегкий для нас всіх час.

Підписуйтесь на мій YouTube канал, там ви знайдете багато цікавого та інформативного.

Бережіть себе! Слава Україні!