Раніше список складався з 68 елементів, але 4 травня до нього додали ще п’ять нових традицій.
Як пише Visit Ukraine, Міністерство культури та інформаційної політики збільшило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Традиція рогозоплетіння в селах Щітки та Писарівка Вінницької області
Село Щітки, Писарівської територіальної громади, засноване у 1770 році. Його назва походить від основного ремесла місцевих жителів — виготовлення щіток та кошиків з рогози, якої було вдосталь біля сільських водойм. Рогозоплетіння стало основним заняттям жителів села, а традиції цього ремесла передаються з покоління в покоління. Зараз в селах Щітки та Писарівка з рогози виплітають взуття, капелюхи та навіть одяг. Це дивовижне ремесло можна побачити в дії, відвідавши ці села.
Традиція вбирання могильних хрестів у Рівненському Поліссі
У Рівненській області збереглась особлива поминальна традиція. Жителі села Літвиця, що на Дубровиччині, прикрашають хрести на могилах рідних напередодні Чистого четверга. На жіночі могили вішають хустину та фартушок, а на чоловічі — рушник. За віруваннями саме у Чистий четвер покійники йдуть на сповідь. Жителі Рівненського Полісся бережуть традиції та передають їх новому поколінню.
Традиційна українська страва “Голубці”
Голубці – одна з улюблених традиційних страв українців, яка була внесена до списку нематеріальної культурної спадщини. Ця страва поширена на всій території сучасної України та навіть за її межами. Кожна українська господиня має свій унікальний рецепт приготування голубців, а також багато секретів.
Вівчарство Бессарабії
Ще одна традиція, яка внесена до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, це вівчарство Бессарабії. Це окрема галузь тваринництва, де з молока овець роблять багато смаколиків. Але найціннішим продуктом є шерсть, яку використовують у виробництві тканин, трикотажу, килимів, валяних виробів та інших речей.
“Віншування Василів” у селі Липівка
Саме у Липівці, Івано-Франківської області, щороку на свято Василя 14 січня, відбувається давній обряд – “віншування і в’язання Василів”. У цьому дійстві беруть участь учасники всіх трьох народних колективів, які працюють при місцевому Будинку культури: драматичний, фольклорний і вокальний. Ця традиція унікальна, якої більше немає ніде в Україні. Головним атрибутом цієї традиції є грегор – вінок із хвої, який сплітають за кілька днів до свята Василя.
До нематеріальної культурної спадщини належать звичаї, форми представлення і вираження, знання і навички, а також пов’язані з ними інструменти, предмети, артефакти та культурні простори. ЮНЕСКО вказує такі види нематеріальної культурної спадщини: усні традиції та форми вираження, в тому числі мова; виконавські мистецтва, у тому числі акторська гра, музика, спів, танці та інше; звичаї, обряди, свята; знання та звичаї, що відносяться до природи і всесвіту; знання та навички, пов’язані з традиційними ремеслами.
Не пропускай важливі новини, підписуйся на наш канал в Telegram чи Viber.
Корисне
Туристичне страхування, зелена карта для виїзду закордон, ОСАГО онлайн.
kiwi.com – гнучкий пошук авіаквитків по лоукостам, також є можливість шукати залізничні та автобусні квитки.
omio.com – пошук залізничних та автобусних квитків по Європі, а також авіа.
trainline.com – пошуковик залізничних та автобусних квитків по Європі.