Де це: найбільше козацьке кладовище в Україні

Сотниківська січ – одне з найбільших козацьких кладовищ, що збереглося до наших днів. Знаходиться воно на околиці Одеси, всього в 15 хвилинах на авто від центру, обабіч Хаджибейської дороги. Розповідаємо як тут опинилися козаки і яке відношення вони мали до будівництва Одеси.

сотниківська січ одеса козацьке кладовище як доїхати

Після наказу імператриці Катерини про знищення Запорізької Січі в 1775 році частина козаків оселилася в районі Куяльницько-Хаджибейського пересипу, на схилах гір Довга могила та Шкодова, з останньої пізніше виник Куяльник. Імператриця висунула умову, за якої дозволяла козакам лишитися в околицях Хаджибею й не переселятися на Кубань – ніколи не брати до рук зброю. Тако козаки стали “нерубаями”, тобто такими, що більше не будуть рубати шаблею ворога.

сотниківська січ одеса козацьке кладовище як доїхати

Вони зайнялися видобутком солі та вапняку, відомого як ракушняк, з якого побудовано половину Одеси. Власне, катакомби – справа рук козаків нерубаїв. Попри те, що вапняк досить м’який матеріал, видобуток його не така вже й легка справа. Подекуди в штольнях працювали цілими сім’ями, включаючи жінок та дітей, не рідкістю були й трагічні випадки внаслідок обвалів. Але й були серед козаків не тільки робітники, а й власник штолень, деякі з них поховані на Сотниківській січі, наприклад Шмигора та Гетьманенко.

сотниківська січ одеса козацьке кладовище як доїхати

Цвинтар виник приблизно в 1775 році, найдавніше поховання тут датується 1791 роком – це на три роки раніше від заснування Одеси Катериною ІІ. В метричних книгах Вознесенської церкви, що колись тут стояла, зафіксовано понад 530 поховань, більшість з яких мають кам’яні хрести, найчастіше мальтійські. Дві третини прізвищ, викарбуваних на могилах – українські, які можуть належати однофамільцам або прямим нащадкам запорізьких старшин, зустрічаються навіть прізвища гетьманів – Дорошенко та Чорний. Але написи збереглися лише на 33 кам’яних хрестах. Мова – мікс церковно-сслов’янської та української, тому розібрати надписи може вийти не одразу.

сотниківська січ одеса козацьке кладовище як доїхати

Сотниківський або Куяльницький цвинтар – не сама популярна пам’ятка Одещини, але однозначна варта уваги та збереження. Силами місцевих активістів кладовище підтримується в належному стані: тут влаштовують толоки з прибирання, білять хрести, вимагають від Одеської міської влади взяття пам’ятки на баланс з утримання. З 2021 року Сотниківська січ занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток.

Ще два досить виразні козацькі цвинтарі можна знайти в сусідніх селах – Нерубайське та Усатове.

Подібні козацькі кладовища не рідкість для України, дослідниками навіть створена досить велика карта кам’яних козацьких хрестів, а деякі з них можна знайти недалеко від Києва на Трахтемирівському півострові чи в селі Циблі.

Як доїхати до Сотниківського кладовища

Від Херсонського скверу прямо до кладовища ходить трамвай №20. З центру Одеси до Херсонського скверу можна доїхати 7 або 12 трамваєм, або 111 чи 120 маршруткою.