Де це: Музей пропаганди

м. Шепетівка, Хмельницька область, вул. 200-річчя Тараса Шевченка, 2

 Музей пропаганди шепетівка фото
Фото: AndriiDydiuk 

У місті Шепетівка є музей, який у 1989 році потрапив до міжнародного каталогу «Музеї світу». То музей пропаганди, а раніше — літературно-меморіальний музей Миколи Островського.

У 1946 році в частині краєзнавчого музею Шепетівки відкрили експозицію-музею Островського, прототипу персонажа із твору «Як гартувалась сталь», Павки Корчагіна.
В 1969 році Шепетівський міськком вирішив будувати новий музей. У створений фонд відраховували кошти комсомольські організації з усього СРСР. 

музей радянської пропаганди хмельницька область
Фото: posterrr.livejournal.com

Роботи ж почалися у 1974. Проєкт індивідуальний, створений професором М. Гусєвим та архітектором В. Сусловим. Окрім професіоналів, на будівництві працювали також студенти та учні шкіл. Через п’ять років із пишними урочистостями відкрився новий монстр радянської пропаганди. Стоїть, як завжди, високо — на насипному пагорбі, монументальний та суворий. Величезне бетонне кільце на шести масивних опорах, оздоблене багряними камінчиками смальти. Над оформленням працювали понад 80 художників під керівництвом А. Ігнащенка та А. Гайдамаки — лавреатів Державних премій. 

Цікавість до музею підігрів фільм «Як гартувалась сталь», відзнятий у Шепетівці за романом Островського. Люди почали приїжджати так часто, що за один день у музеї проводили по 22 екскурсії. Експозиції тут багаті, зроблені у вигляді кубів-вагонів. Через куби проходить залізнична колія, що йде вгору, — до світлого майбутнього. Всі експонати створені для «парадного» показу історії 1905-1991 років. 

музей островського пропаганди в шепетівці
Фото: podillyanews.com

Поруч виставлені особисті речі письменника Островського, і — повість про його коротке героїчне життя. Ідеально відполірована та змінена біографія простої людини, з якої зробили ідола для пропаганди.

Особа Островського, в честь якої створювали музеї, експозиції й фільми, потрапила у списки декомунізації, музей же продовжує успішно працювати. Понад 30-ть тисяч експонатів почергово демонструються на цілому поверсі, а у малій та великій актових залах показують фільми й проводять майстер-класи та зустрічі. 

Колектив налічує 22 працівника, з який п’ятеро — наукові співробітники.
Згодом до музею Пропаганди приєднали Краєзнавчий музей, додали нові експозиції: Етнографія та побут Шепетівщини. 

А з 2016 року виставили експозицію «Борці за Україну», про Революцію Гідності, про окупацію Криму, про війну на Сході.

Майстер-класи, театралізовані екскурсії, перегляди документального кіно, виїзні виставки, — усе, щоб було цікаво екскурсантам. Музей співпрацює з людьми з обмеженими можливостями й робить виставки їхніх робіт.

Незвичні музеї України