“Аукціони небаченої щедрості” або в скільки обійдеться купівля будинку, вартістю €1?

Світова пандемія, зростання цін на житло й перехід на дистанційну роботу спонукають людей переїздити з міста в передмістя. 

Люди все частіше обирають працювати з дому, а для цього якнайкраще підходить заміський будинок, що може бути обладнаний терасою, мати вихід у невеличке подвір’я й «садок вишневий коло хати». 

Наприклад, американці інвестують у житло в Європі. У той час, як в Італії місцева влада прагне відроджувати старі села й містечка за допомогою надання грантів на придбання будинків для постійного проживання. Грантові кошти нові власники нерухомості зобов’язуються витратити на ремонт занедбаних будинків. 

Будинки продаються у таких італійських селищах та містечках, як-от: Ганджі, Оллолаї, Бівона, Каммарата, Цунголі, Боргомеццавалле, Нульві, Кантіано, Фаббрике-ді-Верджемолі й Муссомелі. А у муніципалітеті Самбука (регіон Сицилії) продалось найбільше будинків «за 1 євро».


Придбати житло, але не отримати громадянства

Варто пам’ятати, що купівля житла саме в Італії не дає новому власнику автоматичного права на отримання громадянства. А, володіючи законно придбаним житлом, фактично жити в ньому можна тільки до 6 місяців (розділяючи термін по 3 місяці на кожне півріччя). Такі умови поширюються на осіб-нерезидентів Італії.

Можливість купувати будинки у малолюдних селах є не тільки в італійців, а й в іноземців, зокрема у громадян України. Це може бути актуальним для біженців в умовах повномасштабної війни росії проти України. Але покупцям варто знати усі підводні камені подібних угод, й розуміти, що такі «дарунки нерухомості» можуть приховувати в собі як багато переваг, так і недоліків.


Красиві історичні будівлі з безліччю кімнат чи помешкання з гнилою підлогою?

Зазвичай у старих будинках, що виставляються на продаж за 1 євро, могло жити не одне покоління. Після того, як останні господарі покидають цей світ (а родичів, які бажають ремонтувати дім й проживати в ньому не знаходиться), їхню оселю виставляють на продаж за символічною ціною. Трапляється, що старенькі власники, розуміючи, що їхні родичі не зможуть попіклуватися про будинок після їхньої смерті, заповідають його місцевій громаді.

будинок за 1 євро в чому підвох
Будинок в Італії, виставлений на продаж. Фото:  Easter Weiss 

Невідомо скільки років продаватиметься будинок з моменту його виставлення на аукціон. А будівлі, в яких довго не живуть люди, починають потихеньку руйнуватися. То ж таке житло необхідно не лише капітально ремонтувати, а й іноді влаштовувати розхламлення будинку від речей, що залишились від попередніх власників.

Перед тим як купувати дім у віддаленому провінційному куточку, годиться поїхати й пройтися вуличками того містечка чи селища, оглянути наявну інфраструктуру, й можливо, познайомитися з місцевими жителями, що зможуть підказати усю необхідну інформацію. 


Що ще: Перетворення 100-річної кам’яниці в сидроварню. Досвід подружжя зі Львова


Якщо порівнювати вартість ремонту київської квартири з заміським італійським будинком

За дуже приблизними розрахунками, у стандартний ремонт, наприклад, однокімнатної київської квартири (вартістю близько 32 000 доларів) треба вкласти не менше 10 000 доларів. 

Тепер уявімо будинок, який колись мав свою неповторну зовнішню архітектуру (яку зазвичай заборонено змінювати, а лиш — відновлювати згідно з попереднім історичним планом), внутрішнє оздоблення (наприклад, ліпнину), систему водопостачання, каналізацію, та, ймовірно, декілька поверхів чи багато кімнат. Ремонтувати потрібно буде все: починаючи від електричної проводки й каналізаційних труб, і закінчуючи заміною вікон і сантехніки.   

що не так з будинками на продаж за 1 євро в Італії
Будинок в Італії, виставлений на продаж. Фото:  Easter Weiss 

Переважна більшість угод має досить жорсткі умови договорів, — новий власник будинку має відремонтувати будівлю протягом 3 років, і не більше. Також, після схвалення угоди купівлі-продажу місцевою владою, покупець зобов’язаний внести заставу за будинок в розмірі від 2000 до 5 000 євро. Потім цю суму повертають за умови дотримання усіх вимог договору.

А скільки насправді коштує ремонт? Спойлер: дорого

Отже, фактична вартість будинку за приблизними підрахунками становитиме досить кругленьку суму: від 25 000 до 65 000 євро. В цю суму увійдуть: будматеріали, перепланування (не обов’язково, але дуже ймовірно), оплата праці ремонтників, витрати на бюрократичні процедури й узаконення проєкту, гарантійний збір. А ще не варто забувати про вмеблювання й затрати на послуги дизайнера інтер’єрів, якщо вже плануєш створити будинок своєї мрії.

Отож, якщо бажаєш володіти будиночком десь у мальовничому італійському селі, слід набратися терпіння й заздалегідь спланувати усі бюрократичні процедури, а також витрати, щоб заощадити кошти, й дотриматися усіх умов договору при купівлі житла за 1 євро. 


Оригінальні будинки для відпочинку

в Карпатах та поблизу Києва


Стань нашим патроном – підтримай створення цікавого та корисного контенту.
Для наших патронів ми підготували закритий контент: секретні локації для мандрівок Україною, лайфхаки та добірки

Теги: